Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníJeden muž nestačí!

19.12.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ne, opravdu se vás nechystám navádět k nevěře ani bourat rodinné krby. Pouze se chystám představit vánoční muže - Santa Clause, Ježíška, Dědu Mráze a několik dalších. Tradice se v různých zemích liší a Vánoce nejsou výjimkou. Možná byste se divili, kdo všechno může lidi obdarovávat - v Polynésii si docela vystačí s vánočním krabem! V Nizozemí děti obdarovává Sinter Klaas, v Srbsku jsou značně realističtí, žádného vánočního muže tu totiž nemají a tak dárky naděluje tatínek nebo dědeček.

Ježíšek je společný pro mnoho národů - jeho tradice se uchovává v Itálii, Německu, ČR, Španělsku či Brazílii. Historie tohoto vánočního muže nejen u nás sahá do doby reformace, předtím se o nadělování dárků staral Mikuláš.

Zcela zvláštní zemí, co se vánočních zvyků týká, je Švýcarsko, i když zde dárky naděluje Ježíšek, každý z kantonů má své vlastní tradice. Ale pokud něco Švýcary spojuje, je to jednoznačně záliba v pořádku a uklízení - a pro Vánoce to platí dvojnásob a to ve všech 26 kantonech bez rozdílu. Na vánočních stromcích také Švýcaři nešetří, jeden stojí pro jistotu v každém pokoji.

V severoevropských zemích mají své specifické "roznašeče dárků".Ve Finsku nosí dárky Ukko, s plnovousem až do pasu a půlmetrovou červenou čepičkou s rolničkou. V Norsku plní stejnou roli trpaslík Nisse, který má jeden zvláštní zvyk, narozdíl od našeho Ježíška chce být oficiální hvězdou večera a potrpí si na efektní příchody - nejraději totiž přispěchá s dárky přímo uprostřed štědrovečerního hodování. Ve Švédsku mají podobně jako v Norsku také trpaslíka, zde se však jmenuje Jultombe, který společně se svými pomocníky háže dárky do domu oknem a občas se promění v kozla.

V pravoslavném Rusku se Narození Páně slaví až 7. ledna. Mrazík nebyl původně s Vánoceni spojován, změna nastala v 18. století, kdy se car Petr I. rozhodl Rusům dopřát stařečka, podobného Sinter Klaasovi, se kterým se setkal v Holandsku, a tak se Mrazík stal Dědou Mrázem, který dnes nosí dětem v Rusku dárky.

Baštou Santa Clause jsou Spojene státy americké. Tradici Mikuláše zde zavedli Holanďané, kteří vánočního muže nazývali Sinter Klaas, angličtí osadníci jméno zkomolili na Santa Clus a nově příchozí obyvatelé započaté dílo dokončili, když ho nazvali Santa Clausem. Původně se dárky rozdávaly na svátek sv. Mikuláše, až později došlo k přesunutí oslav na dnešní termín. Zajímavou "odrůdou" Snata Caluse je Uncle Santa Claus amerických černochů, který je údajně mnohem zábavnější, než jeho známější příbuzný. Sice mu občas chybí dárky, ale zato umí hrát na trubku a saxofon a je s ním veselo.

 

Zdroj fotografií: hispic-cafe.com a google.com
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s