Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníŽivot je na prvním místě

07.12.2006   Kateřina Švagrová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

12 významných osobností z veskrze umělecké scény odpovídá na méně či více osobní dotazy o životě, tvorbě, ale i lásce, štěstí, utrpení a smrti.

Jak již podtitul napovídá, jedná se o knihu rozhovorů. Jsou to rozhovory, nebo spíše povídání, se zajímavými osobnostmi z české i zahraniční umělecké sféry. Scénické rozhovory proto, že se odehrávaly na scéně &Svandova divadla v Praze a to v letech 2003-2006.
Dalo by se vlastně říci, že je to trochu talk show – nachází se zde moderátor pokládající otázky, host na ně odpovídající a diváci, kteří mají možnost se do průběhu večera aktivně zapojit. V pravé talk show se ale moderátor více prezentuje a prosazuje sám sebe, kdežto ve scénických rozhovorech se v popředí nachází pozvaný host. Jde zde o příjemné setkání v komorním prostředí, což &Svandovo divadlo splnilo dokonale.
Jelikož se tyto večery těší velké popularitě, autor David Hrbek se rozhodl převést některé z nich do knižní podoby. Do této knihy vybral mediálně známé, ale i pro běžného diváka méně známé osobnosti, které mají lidem co říci nejen svou tvorbou, ale hlavně životním postojem a mnohdy i pohnutým životním osudem.
Rozhovory autor pojal velmi čtivě a poutavě, i když se ne vždy dozvídáme něco nového, ale to záleží právě na tom, o jak moc mediálně známou tvář se jedná. Co se ale rozhovorům upřít nedá, je fakt, že v každém povídání vás něco zaujme natolik, že vás to vrací zpět číst znovu a znovu a přemýšlet o dané myšlence textu a nechat se vlastními myšlenkami unášet dále.
Zpovídané osobnosti nepojí jen jejich umění, sláva, zanícení pro svou práci, ale také pohnuté osudy a životní pravdy, které si více či méně museli v životě prožít, vytrpět a najít, aby se stali tím, čím jsou dnes. Při čtení na vás dýchá pocit, že ač jsou slavní, stále zůstávají nohama na zemi a prožívají stejná trápení a mají mnohdy pochybnosti o své práci a životě, jako jejich posluchači, čtenáři a diváci.
Zpovídané osobnosti na sebe mnohdy prozrazují věci, které se do běžných rozhovorů neříkají, ale David Hrbek je svou otevřeností a vcítěním se do jejich příběhů „přinutí“ alespoň k pootevření jejich třinácté komnaty. Všechno, co tito umělci dělají, jakým směrem se ubírají jejich životy, jako by tak trochu řídil někdo shůry, osud. Ale přiznávají také, že v mnoha případech se jedná o jejich kroky, jejich rozhodnutí a že "je to vlastně všechno trochu sázka" – jak o tom nejvíce vypráví jeden z hostů – Michal Horáček.
Mě nejvíce zaujal a stále se mi ve vzpomínkách vrací rozhovor se spisovatelem Robertem Fulghumem. Život mu přinesl mnoho zkoušek a došel tím k mnoha poznáním, o která se nyní dělí se svými čtenáři. Sám říká, že spisovatelem se stal vlastně náhodou. Prožil mnoho těžkých i krásných chvil, splnily se mu jeho sny a psaní vnímá již jako takovou třešničku na dortu. „Abyste mohl napsat román, musíte nejdřív intenzivně žít. Život se neztratí, ten je na prvním místě.“

12 rozhovorů: americká písničkářka Suzanne Vega, reklamní fotograf a autor mužských fotografických aktů Robert Vano, operní režisér David Radok, dirigent Libor Pešek, herec, spisovatel a scénárista Zdeněk Svěrák, americký spisovatel Robert Fulghum, textař a hráč Michal Horáček, moderátor a novinář Václav Moravec, britský skladatel a hudební teoretik Michael Nyman, operní pěvkyně Eva Urbanová, dokumentaristka a feministka Olga Sommerová, malíř a kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Autorem scénických rozhovorů ve &Svandově divadle a samozřejmě i této knihy je filolog David Hrbek (1968). Po studiu češtiny a angličtiny na Palackého univerzitě v Olomouci několik let působil jako profesor na gymnáziu, ale od roku 2000 pracuje jako lektor v Muzeu umění Olomouc. Jeho prvotinou se stal knižní rozhovor s Davidem Vávrou pod názvem &Sumný Vávra, vydaný v roce 2001. Hrbek je také autorem rozhovorů pro časopis Reflex a od roku 2003 moderuje scénické rozhovory ve &Svandově divadle na Smíchově.


Všechno je sázka, David Hrbek, nakladatelství dokořán
Zdroj fotografie:
www.dokoran.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0385 s