Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníSexuální skandál Nového zákona

11.12.2006   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neposkvrněné početí jako pouhá fraška předhozená Sanhedrinu, tajemná léta v Egyptě a odkrytá rouška nerovného vztahu Marie a Josefa. Pobouřila-li církev Šifra mistra Leonarda, bude mít tento román následky ještě horší…

Marjam, židovská dívka z dobře situované rodiny, vyrůstá v přísném režimu chrámové školy. Denní stereotypy ubíjejí, školní nezáživná výuka nudí, čas jen pro sebe téměř neexistuje. Těžká situace, obzvláště pro slečnu, která se ocitá v pubertě. Aby toho nebylo málo, má se stát právě ona tou vyvolenou, která přivede na svět mesiáše. Potomka Davidova rodu, nového židovského krále. Alespoň tak se to traduje a mudrci i věštkyně to jen potvrzují. Marjam toho přitom nechce moc. Jen mít hezký nenápadný život jako každý za vysokou zdí školy.

Domečky iluzí se dívce boří, když potkává svou první lásku. Záhadného Gabriela, muže světlých vlasů, očí, ve kterých by se chtěla ztratit, a bystré mysli, která jí dovolovala povídat si s ním celé hodiny. Nikdo nevěděl, kdo je, ani odkud přišel. Zdálo se, že tu existuje už celá staletí a přesto se jeho věk sotva blíží dvaceti. Znal věci dávno zapomenuté, ale také ty, které představovaly v chrámové škole opravdové tabu.

Židovských děvčat se s úderem patnáctého roku nikdo neptal, chtějí-li se vdávat. U Marjam to nebylo o moc jiné. Sanhedrin jí vybral muže z Davidova rodu… muže o třicet let staršího. Muže, kterého se štítila od prvního pohledu a který se jí mohl stát dobrým otcem, ale těžko rovným mužem. S Gabrielem jako by se země propadla, zatímco Marjam začala trápit rána plná nevolností. Mesiáš byl zplozen. Svobodná dívka čekala dítě. Takové stihne často ukamenování…

Sanhedrin musí uvěřit historce o zjevení anděla, který Marjam zvěstuje tu šťastnou zvěst. Bude matkou mesiáše, ona, panna Marjam. Dva kněží naštěstí zahlédli dívku u fontány i s Gabrielem, teď jen zbývá ověřit, zda zůstala Marjam pannou. Porodní bába inkasuje tučnou částku, neposkvrněné početí je stvrzeno. Sňatku s Josefem se již mladičká matka nevyhne, stejně tak jako útěku do Egypta před vyvražďováním dětí. Ani ona sama nemohla tušit, že zde najde nový domov, novou víru a také lásku… Jen kdyby již nemusela nikdy zpět, a to klidně přes odpor svého manžela.

Čtivě napsaný román Evangelium I. – Moře hořkosti od autorky Katrin Taillefer provede čtenáře známými událostmi Ježíšova narození, ale podrobně a bez okolků naservíruje i pletky egyptské. Autorka si nastudovala jak reálie, tak dobové zvyky, knížka tedy přináší i poučení, jen by se  neměla dostat do rukou žádnému fanatickému křesťanovi. Skončila by zřejmě v nejbližší peci. Neposoudím, nakolik si Evangelium oblíbí mužská část populace, ale z ženského pohledu se jedná o odvážně zpracované téma, podané dobrou (i když ještě ne výbornou) beletristickou formou. Osobně se již těším na další díl…


Katrin Taillefer – Evangelium I. Moře hořkosti, vydalo nakladatelství metafora

Zdroj fotografie titulní strany:  www.metafora.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Marian Slavon - 18.12.2006 - 14:06

ASI JE šKANDˇALOM NAPíSANIE KNIHY
a nie je jedinou, sú aj iné, ako je Da Vincihi kód a tak.., je to snaha slobodomurárskych kruhov,vidím to reálne.
Je to márna snaha špiniť vieru

Od: Michaela Wilhelmová - 23.12.2006 - 21:17

Marian: nakonec se z toho nevyklube ani tak pošpinění víry, ba naopak, Ježíš je zde sice líčen poněkud nespoutaně, což mi, uznávám, místy i vadilo, ale na druhou stranu se děj časem doklube k tomu, že křesťanství je něco úžasného. Nemyslím si ani, že knížky a la Šifra pošpiňují víru, neboť, jak jest již řečeno, je to snaha marná. Je-li někdo věřící, víru mu jistě něčí papírový výžblept nepošpiní. Ano, knížka Evangelium je koncipovaná jako ženské čtení popírající čistotu mesiáše, ale na druhou stranu je to i knížka, která o křesťanství neříká nic špatného, naopak, někoho by mohla, i touto prapodivně klikatou cestou, k víře dovést.

Od: Marian Slavon - 24.12.2006 - 19:10

Marian
Odpoviem jednoducho tým Vasim slovom "Je-li někdo věřící, víru mu jistě něčí papírový výžblept nepošpiní." Ale nerobme dalej z tejto knihu nieco nieco hodnotné, bolo by to trápne.

Od: Martina Bittnerová - 27.12.2006 - 11:02

Já mám takový dojem,že autorka je dcerou Jenny Nowak...Takže si myslím, že to je samo o sobě dostatečně výmluvné.

Od: Marian Slavon - 27.12.2006 - 12:10

Marian
ide o zlomyseľnú fikciu a prejav neúcty voči kresťanstvu
Nič viac a nič menej.
A prejav skazenosti nielen doby - na tú sa nedá vyhovárať..

Od: Martina Minářová - 29.12.2006 - 12:50

Mariane, zdá se vám moudré protestovat proti něčemu, co jste nečetl? Já to četla, a přestože se vším se jistě souhlasit nedá, víru to rozhodně nešpiní - naopak. Jistým způsobem - a v tom má Michaela pravdu - to dokonce vede k přiblížení. Tím, že jsou postavy "lidské", jsou nám paradoxně sympatičtější než když z nich církev dělá dokonalé sochy. A taky prosím nezapomínejte, že "víra v Boha" a "křesťanství" nebo dokonce "dogmatická katolická zarytost" nejsou ani zdaleka jedno a totéž ;o)

Martina Bittnerová: Tomu moc nerozumím. Od paní Nowak už jsem kdysi něco četla, ale myslím, že to bylo úplně jiné než tahle knížka. Co by to tedy podle vás mělo dokazovat?

Od: Marian Slavon - 29.12.2006 - 17:19

M.Slavon
Neprotestujem, komentujem. Píšem o zlomyseľnosti tam, kde sa nachádza. Hodnotím aj dobu, no nepotrebujem nič viac.
ak by sa toľko "popísanej lidskosti" postáv nachádzalo u kohokoľvek, tak rozhodne potrebuje poľutovanie a nie vieru v seba. Taká je pravda.

Od: Martina Minářová - 29.12.2006 - 19:42

Marianovi: Tak dobře. Komentovat něco, o čem nic nevím, je skoro stejně moudré jako proti tomu protestovat, ale jak myslíte. Bůležité je, že víte, "aká je pravda". Přeju vám to a žijte blaze, bojovníče Boží :o)

Od: Marian Slavon - 29.12.2006 - 20:26

Dobré to nie je...lebo všetci vieme, že kniha nezodpovedá skutočnosti. Dôvody som napísal, ale aj to je všeobecne,notoricky známe.O tom tá pravda je.
Ak jasne poznáme pofidérny obsah, tak zjavne o tom vieme dosť..
Byť popálený a vidieť popálenie, poučenie je zrejme aj rovnako účinné.Od: Libuše Čechová - 2.1.2007 - 19:31

Panu Maránovi
Docela by mě zajímalo, kde berete tu jistotu, že kniha "nezodpovedá skutočnosti"? Možná je v ní jen víc pravdy,než jste schopen pochopit.Zatím mi přišly "pofidérní" jen vaše hloupé a zaslepené výkřiky.Knihu jsem četla a kupodivu mi Ježíše přblížila víc,než fanatické bláboly věřících,které nejsou nic víc, než neustálé citace a vlastní myšlenka žádná.Mám podezření,že vám hlavně vadí,že autorka používá málo růžové při líčení života hlavních osob a nabourává tak po staletí šířenou "jedinou pravdu".

Od: Marian Slavon - 2.1.2007 - 19:51

Je tu doba pamfletov.
Vieme s akým úmyslom...
A nenahradia pravé hodnoty
Prečo sa teda tváriť,že sú dobré?

Od: Libuše Čechová - 2.1.2007 - 21:29

Mariane,
pamflet je asi vaše oblíbené slovíčko,ale sem se nějak nehodí.Není mi jasné,o jaký "úmysl"jde a co myslíte těmi "pravými" hodnotami.Vaše vyjadřování je natolik obecné a frázovité,že se dá jen těžko pochopit,oč vám jde konkrétně. Zkuste napsat příklad toho, co vám v knize tolik vadí.

Od: Marian Slavon - 2.1.2007 - 21:50

Slovo pamflet, to je jedno z výstižných označení.
Zámery sú sú jasné.
Stačí si prečítať diskusiu od úvodu.
Nie je to fér hra, o tom dobre vieme.

Od: Libuše Čechová - 2.1.2007 - 22:25

Mariane,
samolibost je ošklivá vlastnost.Káže vám ji Bible? A opět jste nic konkrétního ke knize neřekl.

Od: Marian Slavon - 2.1.2007 - 22:34

Bolo povedané dosť.
Neobviňujte preto tých,
ktorí sú proti nekalému prúdu

Od: Martina Minářová - 3.1.2007 - 8:49

Paní Čechová, mám takový dojem, že pan Slavon věří, na zednářské spiknutí (v jednom ze svých prvních příspěvků se aspoň o "slobodomurároch" zmiňuje) a že jeho výkřiky o pamfletech a jasných "úmyslech" se týkají právě téhle dětinské teorie.

Od: Libuše Čechová - 3.1.2007 - 16:15

Marian
Vás už ten "nekalý prúd" dávno unáší.Je vaše smůla,že jste navíc slepý a hluchý.
Paní Minářová,prozradím vám, že jsem se u těch zednářů smála hodně nahlas.Pan Marian by mohl napsat knihu sám, když je obdařen tak bujnou fantazií.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0221 s