Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníNebojte se, nejste v tom samy!

12.12.2006   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Další úsměvný román od úspěšné autorky,“ píše se v upoutávce na knihu MALÁ ZEMĚTŘESENÍ od autorky Jennifer Weinerové. Pod výrazem „úsměvný“ jsem si však mylně představila „humorný“ a očekávala jsem vtipně ironické podání ve stylu Erma Bombecková nebo Betty Mc Donaldová. Již v první kapitole mě však čekalo zklamání. Autorka mě vtáhla do děje zcela vážně a dramaticky, a to v podstatě tou nejkrutější událostí v životě člověka, vyrovnáním se se smrtí dítěte. Postupem času jsem ale pochopila, že slovem "úsměvný" se v tomto případě myslí spíše "poklidný".

Kniha „Malá zemětřesení“ však ve skutečnosti popisuje příběhy čtyř žen, ale měla bych říci spíš rodiček, které v krátké době po sobě přivedly na svět dítě. A prožívají veškeré útrapy s tím spojené, nevyspalost, nervozitu, strach, nedostatek času. Kromě toho má každá svůj vlastní problém, nepříjemnou tchyni, slavného manžela, chybějící finance...
Jak kniha stále hlouběji popisuje tyto všední starosti, nejenže vzdáleně může připomínat doplňkovou beletrii k univerzální „Péči o dítě“, ale stále víc vám připomíná další heslo, spojené s knihou, heslo napsané na samotné obálce: „Nebojte se, nejste v tom samy!“ Autorka zkušeně popisuje těhotenství, porod i poněkud roztřesenou péči prvničky o novorozené dítě. Věřím, že popisy některých situací, které živě připomínají naše vlastní životy, mohou pomoci čerstvým maminkám překonat počáteční nesnáze, protože si uvědomí, že jejich starosti jsou docela normální a že nemusí s každým zaplakáním dítěte podléhat depresi.
Avšak jiné pasáže, které možná američtí čtenáři ocení jako výchovné , působí v našich poměrech poněkud nezvykle, jako např. hysterické telefonování na záchrannou službu, kdykoliv se dítěti něco přihodí, svolávání všech kamarádek (a jejich okamžitý příchod) při rodinných krizích typu „manžel mě podvádí“ nebo popis hudebního kursu pro nejmenší, v němž rodiče vykřikují na „paní učitelku“, jak dělá pejsek a ukazují, jak vrtí pejsek ocáskem. Nevím, zda z uvedeného mám vyvodit, že američtí rodiče jsou neschopní samostatného uvažování, nebo zda do příběhu autorka vložila tolik fantazie, až působí neskutečně.
Ačkoliv se kniha nazývá „Malá zemětřesení“, neočekávejte žádný sopečný výbuch. Jedná se skutečně o zemětřesení malá. Obecně se dá říci, že v knize čas volně uplývá, žádné náhlé zvraty, napjaté situace řešené stále jako by v klidu. Přestože však jediné skutečné drama se odehrálo v minulosti a postava, jíž se týká, se s ním v příběhu pouze vyrovnává, očekávejte takové dilema jako volbu mezi manželem a tchyní či řešení osobní krize po manželově nevěře. Nemusíte se jen bát přílišných emocí, můžete se nechat unášet proudem příběhu a těšit se na konec, který nezklame milovníky happyendů. Zřejmě i díky tomuto rozuzlení, tolik typickému pro Ameriku, přivedl také studio Universal Pictures k nápadu, že příběh zfilmuje. Jennifer Weinerová se ostatně dočkala i zfilmování dalšího svého románu "Zná ji jako svý boty".

Zdroj fotografie: www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0285 s