Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 26.9.2023, svátek má Andrea 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13519
Komentářů: 11387


MěřeníMá pro mě jakési kouzlo

01.01.2007   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Čaj má pro mě jakési kouzlo, vždycky ode mě vyžadoval pozornost, ztišení, mírnost. Takový čaj je bytostně léčivý, ať už bylinkou, klidem, anebo těmi kouzelným myšlenkami, co se rodí v naší mysli.“

Leden, to už je takový čas, kdy je příjemné sedět v teplém pokoji, v klidu rozjímat a rozmýšlet nad knihou, s blízkými či jen tak sám a pozorovat za oknem praskající zimu. V lednu se Slunce vrací, ale všechny Bytosti Přírody jsou schované, možná se probouzí a čekají na pozornost a milý pohled či pomyšlení od člověka.

Pro mě je to období, kdy se zcela stáhnu dovnitř do sebe, soustředím své síly a připravuji je na další velký příběh přírody. Já si ke svému posezení přes noc nechám ve vodě dobromysl či třezalku, které jsem si v srpnu sklidil a usušil, a pak tuto lahodnou vodu, vlastně šťávu popíjím. Vím ale, že další lidé, stejně jako já dříve, mají své čaje, bylinné směsi, byliny z vlastní zahrádky či kraje, anebo špaldovou kávu či jiný teplý nápoj.

Vlastně, co si vzpomínám, jako dítě jsem čaje rád vůbec neměl. Čajem bylo pro mě něco, co rozhodně pít nechci. Nevoněl mi. Snad to byly ony levné umělé pytlíkové čaje. Z teplých nápojů jsem si zamiloval leda kakao. Po letech, když se ale ohlásily alergie, s radostí jsem mléko přenechal telátkům. A dnes po tom, co vím, jsem o to raději, že mléko z těchto velkochovů - továren nepoužívám. O kakau ani nemluvě.

Můj čajový příběh však začal půvabným roibosem, jihoafrickým keříkem. Vanilkovým. Později přišla milovaná máta a meduňka od babičky. Čaj má pro mě jakési kouzlo, vždycky ode mě vyžadoval pozornost, ztišení, mírnost. Takový čaj je bytostně léčivý, ať už bylinkou, klidem, anebo těmi kouzelným myšlenkami, co se rodí v naší mysli.

Nad to při čajování s dalšími souznějícími dušemi dokáže být takový dýchánek dotykem hřejivé blízkosti či spočinutím v jasné smysluplnosti. Dneska když hledám, kam bych ve městě se svými přáteli zašel, čajovny jsou mým veselým východiskem, často nezadýmeným a útulným.

V naší české zemi si dnes můžeme čajovat nejen z českých bylinek, ale také z lístků, a nejen těch, ze všech známých koutů světa. Ale ať už je to ona máta z pytlíku či máta od babičky, ono pozastavení a zklidnění nad hrnečkem plného lásky dělá divy. A kdo na zázraky nevěří, ať se rozpomene na své dětské sny a připraví si při tom nápoj ze svých milovaných bylin.

Lednovým tématem na Rozhledně jsou Čaje a zimní dýchánky. Z článků tak zavoní léčivé bylinky. Dotkneme se všedních, luxusních, posvátných, léčivých čajů. Snad budeme chvíli čajovat a celý leden v klidu rozjímat. Vzpomínat a při tom proměňovat naše zkušenosti v moudrost.

Zdroj fotografie: Klára Klepáčková.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Loreta Kadishová - 2.1.2007 - 11:36

tak pro mě tedy čaj znamená něco jiného, myslím tím jinou rostlinku, podle mě léčivou už jen svou vůní a krásou...nejraději mám čaje zelené a oolongy a jak praví autor i pro mě znamená jakousi očistu, samotu, klid, s tím rozdílem, že já jen piju každý den :)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0416 s