Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření„ Domorodci nás okradli,“

21.12.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

vyprávěl na křtu knihy Nahá Afrika v Náprstkově muzeu O.Havelka o napínavých příhodách, které zažili s M. Lorencovou na dvouleté cestě přes nespočet afrických zemí. Stopem a pěšky. V domorodých vesničkách v nitru deštného pralesa museli čelit mnohým, i nebezpečným událostem.


Výsledkem extrémního putování do míst, „kde žijí lvi“, nebo kam noha bělocha tak často nevstupuje, je okouzlující kniha Nahá Afrika vydechující silnou atmosféru nepoznaného. Jiné hodnoty a priority domorodých černochů ukazují neskonalou rozdílnost 21. století na Modré planetě.

Způsob cestování, jež realizovala mladá dvojice, patří mezi nebezpečné a riskantní. O to více vzrušující. Zda je hodný následování, je kardinální otázka. Přečtení poutavé a poučné knihy mnohé napoví. Nebezpečí ze strany domorodců a válečných konfliktů, jimiž Afrika žije, doplňuje setkání s lítou zvěří i mrňavými broučky - obojí může být setkání smrtelné. „ &Samani neléčí, ale o to více umí škodit. Disponují obrovskou negativní, mocnou energií. Dokáží zničit člověka pouhým pohledem. Řada kmenů se chrání voodoo, magií, jíž jsou nejvíce nadáni právě kouzelníci“ podotýká O. Havelka. I to může „turistu“ ohrozit. Ještě se sluší připomenout kanibalismus některých kmenů, ale i prostý hladomor, případně rituální vraždy. A v neposlední řadě tu číhají nemoci, pro Evropany vesměs fatální. „ Skoro rok jsme měli neustále permanentní hlad. Afrika proti očekávání neoplývá ovocem. Ve městech bylo možné koupit rýži s pálivou omáčkou skrývající jakési maso. Jedli jsme i psa, různou hmyzí havěť a podezřelá jídla, která nešla odmítnout, mnohdy ze syrového masa nejasného původu. Vodu jsme nakonec také pili z místních zdrojů,“ doplňuje M.Lorencová.

To jen trošku na postrašení budoucích cestovatelů. Ale v lůnu evropské civilizace si prohlížet a pročítat knížku, které autoři doslova obětovali část života, je romantické. Ani fotografie velice nebezpečných pomalovaných a potetovaných Surmů či démonických Mursiů, nepůsobí tak strašidelně. Cestopisy jsou vždy vděčným dárkem, díky autentickým fotografiím se dostaneme celkem pohodlně a bezbolestně do míst, kde ve skutečnosti může jít o život. A zároveň natáhneme alespoň zlomek té vůně prosycené pískem, bujným pralesem, hašišem, kávou a nedefinovatelným geniem loci.

Knížku Nahá Afrika, již sestavili O. Havelka a M. Lorencová vydalo nakladatelství MLADÁ FRONTA v roce 2006.


Zdroj fotografií: archiv autorky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0285 s