Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníJsem proutníkova milenka

19.12.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nedávno mi zavolal můj letitý kamarád Tomáš Makaj (básník, učitel, archeolog, vystudovaný teolog), že od ledna 2007 se stává kulturním pracovníkem na plný úvazek. Neboť ve Strašicích (víska u Rokycan), kde bydlí, bude velet místnímu kulturnímu centru, obrazně řečeno, jež se sestává z knihovny a muzea.

Tato zpráva mě v podstatě nepřekvapila, vždyť Tomáš Makaj patří rozhodně k hýbatelům tamního kulturního dění, a navíc se řadí k výrazným osobnostem západních Čech. Organizuje třeba literární soutěž Karla Vokáče s celostátním dosahem apod. Aktivním byl i v místním spolku Prašivina. A právě informace o tomto spolku jsem se snažila najít i na internetu, až jsem se dostala na stránky obce Strašice, kde jsem se proklikala na forum týkající se do určité míry právě Tomáše Makaje. Z přečtených řádků jsem se ale upřímně vyděsila. Tolik zášti a špíny bych opravdu nečekala. Záhy jsem pochopila, že v obci malé jak dlaň Tomáš působí nepatřičně a výstředně, a většina jeho spoluobčanů se domnívá, že se jen uchýlí na teplé křeslo kulturního atašé, a nebude nic dělat.
V upřímné snaze Tomáše hájit jsem se ho zastala. Protože zůstávám v přesvědčení, že Tomáš se na podobnou funkci hodí, je to člověk aktivní se spoustou zájmů a kontaktů, jenž navíc zná místopis Strašic lépe než rodáci. K tomu jeho spolupráce s plzeňským literárním životem může pozvednout i povědomost o Strašicích. Na to ale bohužel všichni soudci na fóru zapomněli, a osočují ho z úzkých kontaktů na radnici, protekce atd. Makaj leží Strašicím a hlavně jeho obyvatelům evidentně v žaludku.

Ovšem co Tomáše předstihlo, je jeho pověst coby místního playboye. Právě z reakcí na mé příspěvky vyplývá, že diskutující setrvávají v přesvědčení, že Tomáše obhajuje jeho nová milenka osobně, tudíž tedy já. Upřímně mě to rozesmálo. Tomáše znám asi 9 let a jsem tak o hlavu vyšší než on. Strávila jsem s ním mnoho veselých chvilek nad skleničkou lahodného moku, a troufám si tvrdit, že ač se vidíme jednou za velmi dlouhou dobu, v jádru jsme dobří kamarádi. Mám ho ale přesto zafixovaného jako plaššího kluka, který jemně ráčkuje. V podstatě takový intelektuál ála Václav Havel. Z těch důvodů bych ostatní záležitosti a domněnky strašických obyvatel ponechala v říši sci-fi.
Nicméně vysvětlujte to někomu na anonymním internetu. Vysvětlujte, že si někoho vážíte proto, co vykonal a ještě vykoná… Vysvětlujte to v době prahnoucí po senzacích.

Uklidňuje mě však jediné – vzhledem k tomu, že Tomáš by měl z titulu své funkce redigovat strašický zpravodaj, snad proto nehrozí článek s nadpisem ve stylu „ Makaje hájí jeho milenka Bittnerová…“

Dnešní mediální svět totiž přestal uznávat jakékoliv hranice vkusu.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0261 s