Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNakonec vše, na čem nám kdy záleželo, ztratíme.

08.01.2007   Pavla Králová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

...alespoň to si myslí detektiv Doug Carlin v podání Denzela Washingtona ve filmu Déj? Vu. Když ale zjistí, že vláda disponuje přístrojem, se kterým je snad možné změnit minulost, rozhodne se jednou zkusit zločinu zabránit. Déj? Vu Tonyho Scotta je napínavým thrillerem s prvky sci fi, který si pohrává s myšlenkou osudovosti podobně jako například Minority Report Stevena Spilberga, jen je vše poněkud hůře pochopitelné. Změnit budoucnost dnes je ve Spielbergově snímku logičtější, než změna budoucnosti v minulosti, jak to dokázal Scott v Déj? Vu. Přesto nebo snad právě proto se budete bavit.

Tak křehký pocit je Déj? Vu, jako let motýla. Někteří z nás ho v různých podobách zažívají několikrát denně. I když nám vědci tvrdí, že jde jen o jakési pomatení mozku, přesto bychom rádi věřili, že nám ukazuje jeden ze střípků křehkých okamžiků života, utkaného z obrazů tisíců nezachytitelných pravd, co se jen těžko skládají v jedinečný pospolitý odraz skutečnosti. Bratři Wachovští nám předložili jiné vysvětlení - totiž, že Déj? Vu je chyba v Matrixu. Hezké, ale poněkud depresivní.

Tony Scott ve svém snímku roztáčí kolotoč událostí a tezí tak, až se matrixovská černá kočka zdá poněkud fádní.


Déj? Vu se rovněž dotýká tématu terorismu a nabízí se zde myšlenka, zda se nejedná o pokus vyrovnat se s traumatem 11. září.
Koho by při pohledu na hroutící se věže newyorského Světového obchodního centra nenapadlo zkusit to všechno změnit? Přetočit ten hloupý film a nahradit ho jiným?


A právě o tohle se snaží detektiv Doug ve Scottově Déj? Vu.
Při vyšetřování teroristického útoku na loď, při kterém zahynou stovky lidí, se zkušený detektiv vydává po stopách vraha mladé dívky, jejíž smrt zdánlivě s neštěstím nijak nesouvisí. Doug je přizván do vyšetřovacího týmu, ve kterém mají detektivové k dispozici speciální zařízení, pomocí kterého jsou schopni vidět minulost čtyři dny a šest hodin po tom, co se odehrála. Díky zakřivení prostoru je však ve stejné rovině se soušasností a teoreticky se tak minulost stává ovlivnitelnou.


Doug tak rozehrává hru na pravdu, ve které se pokouší změnit budoucnost tak, že změní minulost. Je něco takového ale možné?


Pokud při sledování tohoto snímku na chvíli dáte průchod své fantazii a v duchu sci fi se necháte unést představami, budete se skvěle bavit.

Kamera je dynamická, herecké výkony přesvědčivé, hlavní myšlenka jasná a pointa zůstává pointou tak dlouho, jak je třeba. Snad jen romantická zápletka působí mírně kýčovitě.


V českých kinech měl snímek premiéru 28.12.2006.

Film USA 2006
Režie:
Tony Scott
Hrají: Denzel Washington, Val Kilmer, Paula Patton, Jim Caviezel, Adam Goldberg
Scénář: Bill Marsilii, Terry Rossio
Kamera: Paul Cameron
Hudba: Harry Gregson-WilliamsZdroj fotografií: movies.yahoo.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s