Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníFilmový Eragon překonal očekávání - ta nejhorší

05.01.2007   Pavla Králová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pán Prstenů, Harry Potter, Letopisy Narnie. Zdálo se, že se jedná o osvědčený recept - filmové verze knižních bestsellerů si na sebe celkem snadno vydělaly. Eragon to zvládne také, ale jen díky lidské zvědavosti. Knižní verze se Pánovi Prstenů nepodobá, film je trapnou snahou o napodobení zaběhnutých formátů. A tak nejen že už nepřekvapí, nebo nepobaví, dokonce ani nedojme (o což se od prvních minut tvůrci z těžko pochopitelných důvodů snaží) a téměř není možné z něj vyvodit nějaký závěr. Hledání jakékoliv kvalitní myšlenky vzdejte. Jsou v tom peníze.

Ke všem těm hrůzám se pro naše diváky přidal rozpačitý dabing a dílo zkázy bylo dokonáno dříve, než se na plátně objevil první zloduch se svým pomocníkem Červíčkem (pardon - tady se tahle typizovaná postava zove jinak).


Jediný světlejší moment filmu, který se zároveň liší od Pána Prstenů, je samotná dračice Safira. Nejen, že je na začátku roztomile opelichaná, její oči jsou moudré a něžné. Ale jakmile něco vypustí ze chřtánu (nemyslím oheň), jedná se obvykle o takové moudro, že se člověk trapností jejích gagů vlastně celkem pobaví.

 

Můžeme se jen dohadovat, proč se Eragon nepovedl. Snad to je přemírou počtů při vytváření filmu, nebo jejich absencí. Z jistých důvodů však film působí jaksi nejistě - jako by sami tvůrci onomu prastarému příběhu nevěřili. A pokud nevěří oni, jak mohou uvěřit diváci?

 

Herci předvádějí solidní výkony, rozhodně ne jejich vinou pak celek ale přesto vyznívá křečovitě. Snad je to způsobeno prvoplánovými dialogy, či samotnou povahou filmu, která za svými známými předchůdci značně pokulhává.

 

Dám vám jednu dobrou radu - za tenhle film je opravdu zbytečné utrácet peníze a čas. Vynechte ho. Vůbec o nic se nepřipravíte - snad kromě nekonečné nudy a přemítání nad tím, jak tohle někdo mohl vypustit do světa a myslet to vážně.

 

Zdá se celkem jasné, že vznikne i pokračování a tak nám nezbývá než doufat, že se tvůrci z prvního dílu poučí a dokáží nám "dvojku" ne lépe prodat, nýbrž podat. Protože právě na Eragonovi se myslím ukázalo, že vyprávět fantasy příběh tak, aby se divákům tajil dech, není zdaleka pouze otázkou dobře napsané předlohy a správně vybraných herců.

 

Premiéra filmu v ČR proběhla 14.12.2006

 

Film USA 2006

Režie: Stefen Fangmeier

Hrají: Edward Speelers (Eragon), Jeremy Irons (Brom), John Malkovich (král Galbatorix)

Scénář: Peter Buchman, Lawrence Konner (podle knihy Christophera Paoliniho)

Kamera: Hugh Johnson

Hudba: Patrick Doyle


Zdroj fotografií: movies.yahoo.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0386 s