Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníJak Bostoňané "pili" čaj

02.01.2007   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čaj není jen nápoj. Americké osadníky vysoká cla na něj dokázala vyburcovat k události dnes známé jako Bostonské pití čaje, při ní skončilo v moři 342 beden čaje ze 3 lodí. Bostonský čajový dýchánek, jak je někdy událost také nazývána, předznamenala boj amerických osad za nezávislost. Tuny čaje skončily v moři 16. prosince roku 1773.

Anglie se k americkým koloniím chovala velmi panovačně. Americké osadníky trápila především vysokými daněmi, uvalenými na ně bez jejich souhlasu a dokonce bez jakéhokoliv zastoupení amerických osadníků v britském parlamentu. Velmi nepříjemný byl pro kolonie také fakt, že Anglie podporovala starou námořní politiku, což v důsledku znamenalo, že osadníci vyváželi do Anglie suroviny a jim byly dováženy hotové produkty.

Situace se značně přiostřila, když Anglie uvalila obzvláště vysoká dovozní cla na čaj a melasu. Tento fakt vzbudil mezi americkými vlastenci značnou nevoli a přinutil je vymyslet plán, jak Angličanům ukázat svůj odpor.

Původně chtěli obyvatelé postupovat podle pokynů guvernéra. Toho ale nezastihli doma a tak se několik nejradikálnějších vlastenců převléklo za Indiány a rozhodlo se vzniklou situaci vyřešit po svém. Radikálové se rozdělili do tří skupin, z nichž každá bezpodmínečně poslouchala svého velitele. Společně potom vyházeli všechen čaj ze všech tří lodí do moře a pokojně se rozešli domů. Údajně to byla velice tichá noc, která se obešla bez jakéhokoliv konfliktu.

Až ráno se ukázalo, co se vlastně stalo. Krabice s čajem plavaly na hladině a byly postupně rozptýleny po celém bostonském přístavu.

Anglie na tuto protestní akci reagovala tzv. netolerančními zákony, schválenými v roce 1774, kterými bostonský přístav uzavřela pro obchod, ve městě byli rozmístěni vojáci a volené koloniální shromáždění nahradilo nové, jmenované britským guvernérem.

Tato odvetná opatření se stala jednou z rozbušek války za nezávislost. A tak čaj, i když nepřímo, stál u zrodu jedné z nejvýznamnějších zemí, Spojených států amerických.

 

Udělejte si test, kolik toho víte o Bostonském pití čaje zde.

Zdroj fotografie: politicaldogs.orgKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0216 s