Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


Měření...viděl jsem tě růst

15.01.2007   David Šeterle   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Než jsem si přečetl knihu "...viděl jsem tě růst" od Erwina Thoma, snil jsem o domku z hlíny a slámy. Teď ale daleko více přemýšlím o dřevu jako přirozeném materiálu pro dům, pro střechu i pro podlahu, pro postel i pro misku. Záleží pouze na správné době poražení stromu, na výběru správného stromu a správného místa. Pak dřevo představuje ten nejlepší, jednoduchý a přirozený materiál pro naše obydlí.

Už z knihy Neznámá moc luny vím, jakou sílu a vliv na přírodu má měsíc, a dobře si vzpomínám na příklad komínu, postaveného ze dřeva, jenž vydrží po staletí. Ovšem dřevo na tento komín porazili ve správnou dobu v souladu s měsíčními cykly.

O tom, jak postavit dřevěnou podlahu, nábytek a celý dům, a to bez použití jakékoliv chemie, s tím, že výrobek nám bude sloužit po staletí, o tom tedy píše Erwin Thoma v této knize. „Správný termín sklizně dřeva a výběr správných stromů ze správného místa pro dotyčný způsob použití: to jsou nerozlučně spojené základy přirozeného zpracování dřeva.“ (S. 54.)

Erwin Thoma dnes provozuje pilu, kde nabízí přirozené dřevo a v této knize se dělí o zkušenosti a vědomosti starého řemesla. Mezi řádky proniká filosofie života, jež používání dřeva jako materiálu rozšiřuje o vidění stromu jako bytosti, o způsob života lidí, kteří jsou součástí přírody a mohou využívat její možnosti. Nádhernou úlohou pro naši generaci je proto přestavět naše provozy tak, aby zase sloužily člověku a přírodě. Nakonec bychom se měli moci dívat na svoji práci s pýchou a láskou. (S. 118.)

Dneska opět hledáme přirozený způsob života, hledáme nové materiály nejvhodnější pro naše výrobky a pro náš dům. Poznání, zprostředkované knihou ...viděl jsem tě růst, opět ukazuje, že stačí poohlédnout se do minulosti a oprášit staré vědomosti, založené na skutečném poznání, i když náš rozum zbavený citu je kdysi odsoudil jako neužitečné.

Stačí pochopit úlohu stromu a jeho dar dřeva. Toto pochopení přenést do života, využívat jeho krásy a naši energii věnovat něčemu smysluplnému: Od každého kusu nábytku známe strom, les a cestu dřeva, než nakonec přišel k nám do bytu jako stůl, skříň nebo postel. Vzpomínka na krajinu, v níž tento strom vyrostl, přišla s nábytkem do našeho bytu a do našeho života. (S. 83.)


THOMA, Erwin. ...viděl jsem tě růst. PAPRSKY: Ústí nad Labem 2006. ISBN 80-903553-4-X.

Zdroj fotografie: http://www.paprsky1.de/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0356 s