Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníNová cesta poznání

04.01.2007   David Šeterle   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Marcela Vaneka mi různí přátelé několikrát doporučovali, přesto mi jeho knihu "Nová cesta poznání" museli podstrčit až pod nos, abych se do ní začetl. I tak jsem ale málem nepřekousnul křídový papír, na němž je vytištěna. Později jsem ale zjistil, že myšlenky v této knize se velice blíží mým, ale hlavně k nim mohu přiřadit přívlastky jako výstižné, jednoduché, obyčejné a přitom tolik podnětné.

Kniha vychází ze života, popisuje půl roku proměny Marcela Vaneka. Od momentu, kdy se shodou okolností ocitá na oslavě, kde se všichni chystají k večerní meditaci, až po rozhovory s „chlapci“, Poznání a návrat do běžného života. Tím, že Marcel Vanek žil „normální“ život jako jiní, že upřímně popsal svůj osobní příběh, jsem si zároveň dokázal uvědomovat svůj život a myšlenky z knihy převádět do svého praktického života.

Značnou část textu představuje forma rozhovorů, kdy na jedné straně se ptá či zprostředkovává otázky Marcel Vanek a na druhé straně odpovídají osvícené bytosti, neboli „chlapci“, jak jsou v knize nazváni. Tyto rozhovory dokreslují cestu jednoho člověka od probuzení až po osvícení a dovolují podívat se na to, co to ten náš život je, k čemu slouží. Probouzí naši logiku a samostatné uvažování, ukazují odpovědnost našeho svobodného rozhodnutí a možnosti, jaké každý člověk má.

Přitom ale úvahy vycházejí z našeho běžného života, k němu také směřují a zasazují duchovní - myšlenkový život do naší každodenní skutečnosti.Rodina jako celek nebo jenom manželský pár - to je duchovní cesta poznání!“ (S. 199.) Nástrojem a prostředkem vývoje člověka je jeho mysl a schopnost tvořit pozitivní či negativní myšlenky dle své svobodné vůle: „Lidé se poslední roky zabývají ekologií a nechtějí Zemi škodit. Pochopili, že jsou přímo závislí na její existenci. Nechápou však, že tou nejúčinnější ekologií je tvorba myšlenek tím správným vývojovým směrem.“ (S. 179.)

Kniha "Nová cesta poznání" nám může nabídnout způsob, jak naplnit prázdný duchovní život, anebo jej opět probudit, jak pokročit v našem vývoji na cestě poznání.Každý si sice musí pomoci sám, ale jsou tady přátelé - kamarádi, kteří už mají kus cesty za sebou a mohou svými prožitky a příkladem pomoci ostatním. (S. 300.)


VANEK, Marcel. Nová cesta poznání: Může se to stát i vám. Nakl. Miroslav Hyťha: Sušice 2005. ISBN 80-903500-9-7.

Zdroj fotografie: http://www.milahelp.cz/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0429 s