Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníOhlušující pocit bezmoci uprostřed velkoměsta

07.01.2007   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství BB/art nedávno vydalo knihu mladého amerického autora Jonathana Safrana Foera, nazvanou PŘÍŘERNĚ NAHLAS A K NEVÍŘE BLÍZKO. Kniha umně pojednává o niterných pocitech devítiletého Oskara, který ztratil otce při teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Jeho pocit bezmoci a strachu zde autor předkládá v paralele pocitu jeho prarodičů, kteří přežili spojenecké bombardování Drážďan. Kniha skýtá citlivý pohled na neštěstí, jež přinesla do srdcí ona tragická událost a říká nám mnoho i o nás samotných. Kniha je nejen brilantně napsaná, také její grafická podoba působí perfektně.

Jonathan má kromě vzácného daru dokonale vystihnout a velmi citlivě podat příběh, také dar vybrat si téma, které zaujme dostatečně širokou masu lidí. V obou ohledech na sebe upozornil již svým debutem, který v českém překladu vyšel v roce 2005 rovněž v nakladatelství BB/art pod názvem "Naprosto osvětleno". V tomto románu zpracoval židovské téma, když popsal putování svého mladšího já po Ukrajině v pátrání po osudech svých předků.

Téma druhého románu si vybral rovněž dokonale. Co by snad mohlo být v dnešní Americe a ve světě vůbec aktuálnější, citlivější a zároveň zrádnější, než právě téma 11. září?

Při čtení knihy PŘÍŠERNĚ NAHLAS A K NEVÍŘE BLÍZKO má člověk pocit, jako by znovu a znovu prožíval onu událost skrze vyprávění malého chlapce, který v otcově šatně najde záhadný klíč a vydá se na pátrání po zámku, který otevírá. Takové osudové události většina lidí prožije jednou a potom, postupem času, zapomene. Přijde čas myslet na jiné věci. V životě malého chlapce však téměř nic jiného nenalézáme. Stesk po otci se stává dominantou jeho existence.

Styl vyprávění mi připomněl rovněž krásnou knihu spisovatelky Helen DeWitt, nazvanou Poslední samuraj. Hrdinou této knihy je rovněž malý chlapec hledající svého otce. Malý L se ale od Oskara podstatně liší hlavně tím, že ví, že má naději ho nalézt. Oskar pracuje s definitivní pravdou.

Příběh hledání záhadného zámku doplňuje ve Foerově knize ještě příběh chlapcova dědečka a babičky, který charakterizuje rovněž brilantní, citlivé vyprávění.

Kniha Jonathana Safrana Foera PŘÍŠERNĚ NAHLAS A K NEVÍŘE BLÍZKO je lidsky vyprávěným příběhem o ztrátách a nálezech, odchodech a návratech a o tom velkém bílem prázdnu, co zbylo v New Yorku. Měla by mít místo nejen v co nejvíc knihovnách ale také, a to především, v lidských srdcích.

Knihu Jonathana Safrana Foera PŘÍŠERNĚ NAHLAS A K NEVÍŘE BLÍZKO vydalo v roce 2006 nakladatelství BB/art.

Zdroj fotografie: www.bbart.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s