Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


Měření



Středověký myslitel by se neztratil ani dnes

08.01.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vnímavost k utrpení, zlu a bolesti, problém bezprostředního vztahu mezi člověkem a Bohem, kritický až nesmiřitelný postoj k církvi a světským vládcům, kteří zneužívají Bohem danou moc, názory na trest smrti - to je pouze zlomek problémů, které zaměstnávaly mysl jihočeského zemana Petra Chelčického.

Podle přídomku pocházel z tvrze v Chelčicích, ale jeho totožnost se halí do  mraků mlhy a bezradného tápání. Víme o něm pouze to málo, co sám o sobě skromně utrousil ve svém díle mezi řádky, a to se ještě mnohdy musíme domýšlet, zda informace směřují k jeho osobě. Aby detektivka působila dokonale, na scéně pramenů se zjevuje jakýsi Petr Záhorka ze Záhorčí, jež svými daty odpovídá našemu Petrovi. Zda záhorkovská hypotéza pomůže pootevřít tajemné a záhadné okolnosti existence největšího myslitele českého středověku, mnohem razantnějšího než byl známější Jan Hus, se teprve ukáže. Nakonec se v oparu zapomnění vznáší zcela v souladu se závěry svých spisů, v nichž přísně nabádal oprostit se od všeho tělesného. Podařilo se mu to dokonale. Zduchovněl tak, že jeho životem se stalo pouze jeho slovní poselství.

Autor Jaroslav Boubín, publikující řadu prací o dějinách husitství včetně edic husitské traktátové literatury (např. Jan z Příbramě, Žaloby katolíků na Mistra Jana z Rokycan...), v této knize předkládá přehled rozsáhlého a myšlenkově bohatého díla Petra Chelčického. Časté citace umožňují zachovat vypovídací hodnotu samotného Chelčického díla. Shrnuje tu problematiku, jež hýbala tehdejším světem plného chiliastického očekávání a mletého husitskými válkami. Ať se jednalo o názory na zlo, nespravedlivé uspořádání společnosti, sociální i náboženské utlačování chudých, nehorázné chování kněžích či radikální křesťanské poselství, které ukazovalo tu pravou cestu k Bohu. Boubín dokázal jeho dílo zařadit do kontextu nejen středověkých Čech, ale do mnohem širších souvislostí dosahujících až dnešních dnů, např. v otázce trestů za krádeže. Životnost Petrova díla prověřila i existence Jednoty bratrské, která převzala značnou část ideologie, již hlásal, do svého vínku a tím ji uchovala v širším povědomí.

I když v dlouhých českých dějinách nebylo vždy dílo Chelčického propagováno, jindy zase myšlenkově překrucováno, přece jen nedošlo k úplnému zapomenutí. Doslovnou renesanci mu přineslo 19. století a souznění by mělo najít i se současnými zájmy české společnosti. K tomu ale zbývá jediné, dílo dobře poznat. Pokud nepatříte k historikům, probírajících se s chutí zaprášenými archiváliemi, právě tato kniha přispěje k objektivnímu poznání rozsáhlého středověkého učení Petra Chelčického.

Knihu Jaroslava Boubína Petr Chelčický, myslitel a reformátor, vydalo nakladatelství VYŠEHRAD.

Zdroj obrázku: nakladatelství Vyšehrad



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.03 s