Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníToužili se jí podobat

11.01.2007   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čaj o páté. Kdo by neznal onu krásnou, klid vyzařující britskou tradici? A přitom nebýt jisté hladové vévodkyně z Bedfordu, možná by tento poklidný svátek ani nevznikl. Tato dáma pořádala ve svém domě pravidelné čajové dýchánky pro přátele. Mnozí se jí toužili podobat a tak se postupně z tohoto malého rituálu stal fenomén nejen ve Spojeném království, ale také v USA.

Čaj znali a navykli si na něj - ač to Britové jistě neradi slyší - nejprve Francouzi. Čaj byl ve Francii velmi oblíbený u vyšších společenských vrstev a věřilo se také v jeho léčivé účinky. Podle jednoho tradičního příběhu ho do Anglie z Portugalska přivezla Catherine, manželka anglického krále. Samotný čaj se brzy stal populární v nejvyšších společenských kruzích.

Čaj byl v Británii zpočátku velmi drahý a tak byl také velmi společensky ceněný. Nejprve byl k dostání pouze v obchodech, později si jen ti nejbohatší mohli dovolit zakoupit nějaký domů.

Na začátku 18. století se čaj stal ještě populárnějším díky královně Anně, která si ho vybrala za svůj oficiální ranní nápoj. V době průmyslové revoluce se tradice pití čaje rozšířila do všech vrstev společnosti. V rodinách byl čaj servírován spolu s masem, chlebem, sýrem a nakládanou zeleninou. Vše se odehrávalo u vysokých stolů, proto se pro tento zvyk ujal název "high tea" (vysoký čaj).

Předtím, než se v Británii zabydlela tradice čaje o páté, znali Britové pouze dvě jídla přes den - snídani (obvykle pečivo, hovězí a pivo) a večeři (velice vydatné jídlo na samém konci dne). Mezi oběma jídly byl navíc velký časový interval.

Tradici čaje o páté zavedla jistá Anna Maria Stanhope, vévodkyně z Bedfordu, které se zdála časová prodleva mezi snídaní a večeří příliš dlouhá a z touhy po ukojení hladu (byla v té době těhotná) vymyslela tento příjemný rituál.

Nejprve si posílala svého sluhu do kuchyně pro čaj a nějaké pečivo, až později se rozhodla, dle francouzského zvyku, sezvat vždy na pátou odpoledne své přátele. Čajový dýchánek se stal také příležitostí pro setkávání.


Vévodkyně z Bedfordu v servírování čaje pokračovala i v Londýně a tento rituál se brzy rozšířil nejen mezi její přátele a stal se tak lokálním fenoménem.

Zdroj fotografie: google.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0266 s