Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníKameňák

01.09.2003   Martina Bittnerová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Máte-li splín, štve vás práce, rodina, či celý svět, doporučuji podstoupit léčebnou kůru jménem Kameňák. Známý tvůrce pohádek a oddechových komedií Zdeněk Troška originálně zfilmoval netradiční látku – ty nejsušší a nejdrsnější vtipy, jaké si umíte představit.

Ovšem vtipy velmi zajímavě pospojoval do příběhu manželské dvojice policisty Pepy Nováka (Václav Vydra) a učitelky Vilmy Novákové (Jana Paulová) a jejich jednoho týdne života. A tak se tu objevují zdánlivě ohrané fórky ironizující milostný akt ústřední dvojice, pár narážek na policisty a jiné kratochvilné situace, které díky slušnému hereckému pojetí nenechají vaši bránici rozhodně klidnou. Humor, jenž získal scénářem kontext reality, přináší divákovi nový a netušený rozměr. Pojednou si uvědomíte, že plně opisuje náš životní styl a hlavně naše myšlení. Zamyslíte se nad jeho nelítostností, kdy jakmile jde něco zlehčit a snížit, právě v tom okamžiku vzniká v české hlavě žert.

Jak už jsem se zmínila, za klad filmu považuji herecké obsazení. Janě Paulové a Václavu Vydrovi zdařile sekundují jejich děti v podání Věry Kuchtové a Tomáše Lipského. Z dalších postav chci vyzdvihnout Josefa Laufera, kterého od dob tklivé písně věnované agentu Minaříkovi skutečně vidět nemusím. Zde však role podnikatele Leo Kohna plně využívá jeho „image“ bonvivána a vášnivého kuřáka doutníků. Zvlášť zdařilý je okamžik, v němž na něj křičí tchyně a on v zoufalství vběhne s její fotografií do lékárny, aby tím vyřešil tento „rodinný problém“ navždy. Ovšem paní magistra ho ujišťuje, že arzen na fotografie jaksi nevydávají. Také půvabně zapůsobí babička, která přepadne mladíka s pistolí a žádá po něm „znásilnění“. Podobnými situacemi je příběh doslova prošpikován. Není proto divu, že Kameňák sklidil velký divácký ohlas navzdory přísným soudům filmových kritiků. V současnosti se natáčí jeho druhý díl. V něm Zdeněk Troška vsadil mimo jiné na velmi známá jména. Helena Vondráčková se představí v úloze doktorky psychiatrie, přičemž part jejího milého si vystřihne Martin Maxa v roli učitele tělocviku, tedy svého původního povolání. Nejpikantnější je asi obsazení role elektrikáře Karlem Gottem, který se tomuto oboru vyučil před mnoha lety v ČKD.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: P2 - 1.9.2003 - 19:23

tý jó... čekal bych, rezi, že toto veledílo sjedeš raz dva. asi se na tu "troškařinu" budu muset jít podívat. jinak: - navzdory je s 3.p - tedy "přísným soudům"... - kolik ti prosím tě bylo, když Pepa zpíval o agentu M.? já myslím, že jsi ještě nebyla na světě. ani v rádiu tento hit nějak moc neletěl (já jsem ho, pokud vím, za 15 let normalizace kterou pamatuju nikdy neslyšel), takže kdy se ti ten Pepa tak zhnusil?

Od: Markéta - 1.9.2003 - 20:02

No já nevim, rezi. Mně se zdál Kameňák dost ujetej. Fóry který každej zná a příběh o ničem. Asi je dost těžký dělat humor, ale tohle je proti Slunce seno a... trochu suchý ne? Jooo a natáčel se v Týně nad Vltavou, kde máme to krásný otáčivý divadlo, jak jsem psala. Přijeď. :-)

Od: Rezi - 1.9.2003 - 22:34

No bylo to ujetý, proti Slunce seno polívčička, ale jak jsem řekla, jako výplach mozku, 100 min. odreagování, dobrý. P2-jo díky za upozornění na chybu!Nevím, kolik mi bylo, ale zřejmě jsem v tu dobu měla starosti o čistotu panenek a tak. Přesto tu písničku znám a slyšela jsem ji několikrát. Markéto-letos to už nestihnu a příští rok...Třeba

Od: J. Valenta - 2.9.2003 - 22:00

Troška...
Je mi jasné, že každý člověk se musí odreagovat... K jeho úrovni ovšem patří; na čem. Přehlídka "troškařin" je převeliká a nemá velkou cenu na ně jednotlivě ukazovat, hodnotit, či dokonce dokazovat nějaké světlé chvilky v těchto filmových "chlívcích". Náš divák samozřejmě tato filmy hodnotí velmi pozitivně... což přímo potvrzuje jeho malost... A jestli tam bude v dalším díle hrát H.Vondráčková a K. Gott - panebože zachraň nás. Bia budou přeplněna... i kultura???

Od: rezi - 3.9.2003 - 9:24

hm,takže úroven nízká, no nebudete mi věřit,ale po náročném pracovním dni s hlavou prázdnou jsem byla vděčná za chvilkové odreagování, nad nímž jsem hlavně nemusela přemýšlet.Prostě nedokážu za všech situacích nad něčím přemýšlet...Ráda mívám chvíli klid. Ano,chyba byla,že jsem nesáhla po dostatečně intelektuální komedii, na to jsem neměla v tu chvíli ale energii. No Vondráčková s Gottem -jejich účast je prostě jen komerční tah. Ale říkám tu jen vlastní názor, s nímž nemusí nikdo souhlasit.

Od: Dan - 4.9.2003 - 8:10

Nemám rád plytký komédie,ale vobčas se taky nacházim v rozpoložení, kdy mě něco takovýho bodne,jak sem pochopil,tak o tom přesně byl tendle článek...No a Gott jako herec je děsnej a jako elektrikář??????

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s