Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


Měření



Jak se neNudit v Brně

08.09.2003   Martina Bittnerová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

...Tento černobílý film divadelního režiséra Vladimíra Morávka záměrně pojatý jako dokument poodhaluje křehké mezilidské vztahy. Nevyhýbá se ani unavenosti z letitého manželství v postavě herce Miroslava i ženské osamělosti hned v několika podobách – Olininy matky...


Film „Nuda v Brně“ rozhodně není jen příběhem o tom, jak se jeden panic připravoval a následně uskutečnil svůj první milostný akt, ale také možná nechtěně poukazuje na psychické zneužívání retardovaných dětí rodiči a rovněž dal prostor Miroslavu Donutilovi, aby si zahrál v podstatě sám sebe (zde herce Miroslava Norbachera) před lety, kdy skutečně byl jedním z mnoha brněnských herců a po Praze jen mohl pošilhávat. A jak už tomu bývá, osudy většiny aktérů příběhu se octnou v jedné hospodě, aniž by se o sebe vzájemně zajímali a i když se jejich cesty z hospody rozdělí, nakonec se někteří setkají. Ovšem to předbíhám události.

Hlavní postava retardovaného Standy (Jan Budař) se na závodech střetne s podobně duševně vybavenou dívkou Olinkou (Kateřina Holánová) a vznikne z toho láska na dálku. Zatímco totiž Standa v Bruntále prochází teoretickým školením bratra Jardy (Martin Pechlát) v milostných záležitostech, Olinka bydlí v Brně s matkou Miriam (Jaroslava Pokorná). Matka se o ní tzv.“bojí“ a proto jí pořád kontroluje. Dalo by se říci, že matčino chování stojí na hranici opičí lásky a citového vydírání. Nicméně cit k muži a touha je mnohem silnější než poslušnost k matce. A tak nakonec Olinka obětuje panenství Standovi, ačkoliv se matka nečekaně vrátí domů.

Nudit se tedy určitě nebudete. Pokud totiž dva mladíci vyrazí na pánskou jízdu, obvykle z toho kouká tragikomická podívaná. V Brně jsou sice večer ulice, na rozdíl od Prahy, tiše prázdné. Ale vstoupíte-li do jakéhokoliv nočního podniku, zjistíte, že Brňané se rozhodně bavit umí a není tomu jinak u našich hrdinů.

Tento černobílý film divadelního režiséra Vladimíra Morávka záměrně pojatý jako dokument poodhaluje křehké mezilidské vztahy. Nevyhýbá se ani unavenosti z letitého manželství v postavě herce Miroslava i ženské osamělosti hned v několika podobách – Olininy matky , psycholožky Vlasty (Pavla Tomicová) s níž herec Miroslav stráví pár prchavých tělesných okamžiků a Olžiny kamarádky, která poskytne „nocleh“ Jardovi. A protože v hrdinech nehrdinech filmu tedy jistě najdete sebe, či svoje známé, budete mít po jeho shlédnutí určitě nad čím přemýšlet a to snad byl i záměr tvůrců, nevytvořit plochou podívanou, ale dílo nutící nás podívat se z nadhledu na vlastní život a jeho prožívání.



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dan - 10.9.2003 - 9:42

Docela dobrej tipouš, na co jít do kina, dík. Na tendle film zabloudim.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0527 s