Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníByl jsem šťasten - a byť jen ve snu snad!

19.01.2007   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

...tak zní jen jeden z mnoha veršů, co vyšly z pera Edgara Allana Poea, zakladatele žánru hororu a detektivky a jednoho z nejuznávanějších amerických spisovatelů. Od jeho narození uplyne právě dnes 198 let. Jako sen ve snu se vymykal všemu prostoru a času a v tichém zamyšlení, provázeném depresí, takřka nepozorovaně, odkázal příštím generacím neočekávané bohatství - ač smutné, přesto provázené jistou nadějí, ač hovořící o smrti, přesto překypující životem.

Edgar Allan Poe se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu ve Spojených státech amerických do rodiny kočovných herců.

Edgar neměl právě jednoduché dětství. Jeho otec byl alkoholik a matku opustil ještě předtím, než se Edgar narodil, ta zemřela na tuberkulózu v pouhých 24 letech a malý Poe tak zůstal sám se svými dvěma sourozenci – mentálně postiženou sestrou a bratrem.

Ve věku tří let se najednou ocitl v útulku pro děti v Richmondu. Nemusel zde však setrvat dlouho. Celkem brzy se ho ujala rodina úspěšného obchodníka s tabákem, Allenovi. Ti nejenže nechali malého Edgara překřtít na Allena, dokázali mu rovněž poskytnout vcelku komfortní podmínky pro život. Díky nim se mu dostalo prvního vzdělání a také jejich zásluhou poznal tajemnou Anglii, která se mu stala nevyčerpatelným zdrojem inspirace.

Mladý Poe byl nadmíru inteligentní. A jelikož ho odmala zajímala literatura (četl například Byrona či Coleridge) a hstorie, vynikal nad většinu svých vrstevníků právě výjimečnými znalostmi z těchto oblastí. Po ukončení studií v Londýně se Poe zapsal ke studiu Starých i moderních jazyků na University of Virginia. Allenovi ho nejprve ve studiu finančně podporovali, v důsledku velkých obchodních ztrát ale byli donuceni svou podporu "okleštit".

Navzdory tomu, že si Poe musel uvědomovat, že už nebude schopen vést takový život jako doposud, nebránilo mu to v tom, hrát karty o peníze a navštěvovat večírky, na kterých utratil mnoho peněz a dokonce se i zadlužil. V této době začíná mít také problémy s alkoholem a omamnými látkami.Když to Allenovi zjistili, rozhodli se "svého syna" raději vzdát.

V důsledku finanční krize se Poe přidal k armádě, kde se ukázal jako dobrý voják. Někdy v této době se mu ještě naposled ozval jeho adoptivní otec a Poe se později pod jeho vlivem nechal zapsat na vojenskou akademii ve West Pointu, kde se mu ale příliš nelíbilo a tak se situace rozhodl vyřešit po "poeovsku" - záměrně porušoval pravidla a nakonec byl z akademie vyloučen. Tímto také definitivně skončil u Allenů.

V této době měl za sebou - i když nikterak významné - ale přeci jen - literární úspěchy. Rozhodl se tedy vydělávat si touto činností. Nejprve se ale nesetkal s významnějšími úspěchy. Toto a nenaplněná touha po vlastním časopise, vedly u Poea k depresivním stavům.

Po svatbě se svou sestřenicí Virginií Climmovou, očekával Poe ve svém životě zásadní obrat - ten však nepřišel. Místo radosti přišel smutek. Virginie krátce po svatbě vážně onemocněla a následujícíh 11 let, co zbývalo do její smrti, se stalo pro oba obrovským utrpením. Přesto - také Virginie se mu stala velkým zdrojem inspirace.

Až vydání jeho slavné básně Havran, jako by mávnutím křídel, poskytlo Poeovi jeho patnáct minut slávy. Nakonec mu ale i samotný Havran přinesl více smutku než radosti z úspěchu (tato báseň se stala takovým kultem, že na ní byly vymýšleny různé parodie - škoda, že to Poe neviděl z dnešní perspektivy - jeho dílo je živé stále, po parodiích se slehla zem).

Po smrti Virginie uvažoval Poe znovu o svatbě, ta se však neuskutečnila.

Celý život ho doprovázely deprese, způsobené z valné části alkoholem a drogami.

Edgar Allan Poe zemřel 7. října 1849 ve věku 40 let v kómatu na překrvení mozku v nemocnici v Baltimoru. Jeho pohřbu se údajně zúčastnili pouze 4 lidé a náhrobní kámen, který měl být na jeho hrob umístěn, se po cestě rozbil.

V češtině vyšlo:

  • Zrádné srdce: Výbor z díla
  • Jáma a kyvadlo a jiné povídky
  • Bludná planeta
  • Krajina stínů
  • Démon zvrácenosti: Detektivní a jiné senzační příběhy
  • Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy
  • Sen ve snu


Zdroj fotografie: poe.thefreelibrary.com

Pozn.: Text v titulku je převzat z překladu básně E. A. Poea: Sny od Josefa Hiršala ze sbírky básní E. A. Poea, nazvané Sen ve snu a vydané v roce 2002 nakladatestvím BB/art.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0217 s