Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníHory - mystické a mlčenlivé

23.01.2007   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kámen, večně němý svědek času, byl po staletí inspirací umělcům všech stylů. Přestože se skalnaté masivy v toku bytí mění jen pozvolna a pomalu, pohled lidských očí se transformuje s každým novým uměleckým záměrem.

Pouhá dvě staletí a přesto ohromný rozdíl stylu pojetí hor, skal i pouhých kamenů. Tak by šla charakterizovat výstava, kterou pod názvem HORY, SKÁLY, KAMENY uspořádalo České muzeum výtvarných umění v Praze. Na ose času začíná spektrum obrazů již v dobách osvícenství – nalezneme zde například proslulého Johana Wolfganga Goethe, a to poblíž zvučných jmen Josefa Mánese a Antonína Chittusiho. Výstava je sestavena z děl převážně českých, rakouských a německých malířů, čím blíže se nalézáme době současné, tím více našich autorů nalézáme.
Romantismus a s ním spojený zájem o kýčovitá zákoutí zřícenin, hor i vodních toků se do moderní tvorby přenesl v mystickém pojetí elementů. Hory již nejsou specialitou krajinkářů a neodmyslitelnou symbolikou romantické přírody, nýbrž jakýmsi skrytým tajemstvím a jedním z pilířů přírodních sil. Z novějších známých malířů zde nalezneme zajímavé obrazy Jana Zrzavého, Martina Koláře a mnoha dalších.
Kameny a skály, jejichž prostorovost nelze přehlédnout, musí být na takovéto „přehlídce“ samozřejmě zastoupeny i dílem sochařským. Plastikám je kromě rozmístění v expozici věnováno i celé podzemí galerie, které umocňuje dojem onoho těžko podchytitelného tajemna kamenů. Autorů se v rámci sochařské tvorby taktéž prezentuje mnoho, jmenujme proto alespoň Zdenka Hůlu a Františka Skálu.

Výstava Hory, skály, kameny je originálním projektem, který nestaví na souvislosti umělecké, materiální či autorské, ale čiře obsahové. Výsledkem je, i přes vzdušnost uspořádání, určitý druh chaosu děl, spojených pouze motivem. Opomenout rozhodně nejde zmíněné plastiky v podzemí, ty, jako by se výstavy ani netýkaly, tvoří samotný a krásný svět mystiky, který by stál za návštěvu i jen sám o sobě.

Expozice je přístupná do 4.února 2007 v Českém muzeu výtvarného umění v Praze, Husova ul. 19, Praha 1, otevřeno je denně mimo pondělí 10-18h.

Autor fotografií: Vladimír Liška
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0718 s