Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníZnáte bílou Masajku?

27.01.2007   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stala se jí &Svýcarka Corinne Hofmannová potom, co se na dovolené v Keni zamilovala do masajského válečníka a rozhodla se s ním spojit svůj život. O své vášnivé lásce a zároveň těžké životní zkušenosti píše ve své knize Bílá Masajka.

Celý příběh jako dvě nitky proplétají dva protichůdné postoje hlavní hrdinky. V první řadě obrovská naivita, ve druhé obětavost. Jistěže čtenář fandí dívce, která opustí celý svůj dosavadní život – včetně partnera - jen proto, že se bláznivě zamilovala do muže, jehož vůbec nezná a ani se s ním nedokáže dorozumět. Přesto se čtenář musí stále ptát, co za tím vším ještě stojí, nezapomnělo se tady na něco? Co moderní ženu, která je na dovolené s partnerem, tolik láká na cizím černém muži zahaleném pouze do bederní roušky? To jí skutečně  připadá tak podstatné, že je "krásně pomalovaný", jak často zdůrazňuje? Jaktože se do něj zamiluje na první pohled tak silně, že se okamžitě rozhodne se pro něj všeho vzdát? Cítila se snad tato žena někdy svázaná společenskými pravidly? Neskrývá se další důvod v mocné vůni exotiky a dobrodružství? Vysvětlení však chybí a tak si čtenář musí zpočátku zvykat na prchlivé rozhodnutí, ospravedlněné hlubokou láskou, jež se však místy propadá na pouhý fyzický pud, vedoucí až k posedlosti. (Toho musím mít. Za každou cenu.)

Že to myslí Corinne, autorka a zároveň hlavní hrdinka knihy, zcela vážně a že je skutečně ochotná své objevené lásce obětovat úplně všechno, to se ukazuje až postupem času. Corinne žije se svým masajským válečníkem Lketingou, jeho matkou a neteří ve skromné chýši uprostřed chudé Keni. Není tu dostatek jídla a každodenní život se tu stává bojem o přežití. Hlad, špatná hygiena, nemoci. A do vztahu, který Corinne s Lketingou po pečlivém úsilí zformalizovali úřední svatbou, se postupně vkrádá očekávaný problém dvou různých mentalit. Masajky bývají mnohem poddanější a pokornější než evropská dívka s podnikavým duchem a Masajové zase žárlivější než průměrný &Svýcar. Přesto Corinne nepřestává bojovat, odpouští Lketingovi jeho výbuchy a využívá svých obchodních zkušeností k zásobování vesnice. Koupí si auto a zařídí obchod. Jak to tak v životě chodí, vše však nakonec stejně dopadne úplně jinak, než jak si Corinne plánovala.

V knize se zajímavě kloubí čtenářský materiál pro ženy, snící o romantické lásce, s materiálem pro dobrodruhy. Corinne Hofmannová s láskou popisuje keňskou přírodu i tamní obyvatele. &Skoda, že se Corinne divokosti přírody přirozeně bojí a nevěnuje se jí významněji, mohl by tak vzniknout velmi zajímavý cestopis. Estetický dojem trochu kolísá, neboť autorka se zaměřuje především na líčení děje – jedná se však o odpustitelný průvodní jev autobiografií. Nakonec, celkový dojem čtenáře z knihy vyvažuje popis způsobu života Masajů, který udivuje a leckdy až šokuje. Pro spoustu zajímavůstek a nechybějící otázku, jak to všechno dopadne, se kniha přese všechny drobné "vady na kráse" čte prakticky jedním dechem.


Zdroj fotografie: www.neoluxor.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0237 s