Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníProbuzení jara

09.02.2007   David Šeterle   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Více jak sto let stará hra Franka Wadekinda, Probuzení jara, ve své době vzbudila rozruch, neboť se dotkla tehdy tabuizovaných témat: sexualita, homosexualita a šikana ve společnosti i doma. Zasazení hry do 80. let a do českého prostředí, tedy do reálného socialismu, hru otvírá a oživuje i pro dnešního diváka.

Jako 3. absolventskou inscenaci ztvárnili tuto hru studenti 4. ročníku katedry alternativního a loutkového divadla v Divadle DISK. Ukazují příběh Vendulky Bergmanové (Bára Vyskočilová) a její matky (Kristýna Nováková), kdy jedna se seznamuje se životem a hledá, čeho by se zachytla, a druhá životu v mnoha směrech dveře zavřela a nesnese přihlížení či dokonce pomáhání stejné dveře otevřít. Ty dveře vedou k pochopení partnerství, lásky a sexu.

Příběh pokračuje v prostředí školy, kde dveře mohou pootevřít či uzavřít učitelé, ve hře v podobě ředitele Suchardy (Jiří Chvalovský), tělocvikářky (Miroslava Venclová) a spolužáků. Ti se rozdělují na část, jež mají naši důvěru, a na další, s nimiž svoje hledání v podobě strachu a úzkosti konfrontujeme. Melichar (Jakub Prachař) a Mořic (Matija Solce) nenechází odpovědi na jejich otázky v rodině, ve společnosti, ani ve škole. Jeden hledá skutečnou lásku v domnělé představě, kterou zraňuje lidi kolem sebe. Druhý hledá na hranici života a smrti.

Možná, že kdybychom odsunuli kulisy hry před sto lety, hry zasazené do 80. let a kulisy dnešní společnosti, dospěli bychom k pozvolnému vývoji, kdy tabuizovaná témata se otvírají a mluví se o nich, avšak našli bychom odpovědi na ty základní otázky? Anebo dále pokračujeme a jen měníme kulisy? Jaký je význam lásky, úloha partnerství? A jakou roli hraje láska ve vztazích ve společnosti, ve škole, stejně jako v rodině? Například, sex je dneska běžným a otevřeným tématem, ale nepůsobí v podstatě stejně úzkostně jako ten tabuizovaný před sto lety?

Probuzení do jara našeho života bývá často nevinné a nenápadné, ale důsledky úrovně tohoto probuzení se vždycky, dříve či později, ukáží. Nespíme tak trošku ještě? Neusínáme a neutíkáme z neutěšené a nepochopené reality? Zrcadlo, které nám může navodit zasazení hry do 80. let, může být zábavné, výstižné, nám dobře známé či pro ty mladší ještě zábavnější, vždycky sebou ale nese úzkost připomínky, zda ona tři desetiletí a řada změn představují skutečnou proměnu, zda se dnešní doba nepřevlékla do jiného kabátu.

Skutečností, která umocňuje výpověď Probuzení jara, může být obsazení hry mladými lidmi, kteří jednotlivé role obohatí o upřímnost a zbaví nás tak našich běžných představ a předsudků.


Premiéra: 12. 1. 2007. Překlad: Josef Balvín. Dramaturgická úprava: Lukáš Jiřička, Ondřej Pavelka. Režie: Ondřej Pavelka. Dramaturgie: Lukáš Jiřička. Scéna: Jitka Nejedlá. Kostýmy: Jitka Nejedlá, Petra Vlachynská. Hudba: Daniel Čámský. Choreografie: Adéla Stodolová. Produkce: Tereza Sochová, Jan Gregor.
Zdroj fotografie: http://www.divadlodisk.cz/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s