Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníŽít je tak odporno a umírat nudno!

06.02.2007   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Deprese, temnota, smrt. Cítíte se snad šťastni? To přejde… stačí zajít do Obecního domu na výstavu Dekadence.

Známá jména Jana Zrzavého, Františka Bílka, Josefa Čapka či Karla Hlaváčka se spojila s řadou dalších umělců v rámci depresivního celku, mapující vývoj české dekadence ve výtvarném umění let 1880 – 1914. Výsledkem jsou dvě místnosti opovrhující životem a sklánějící se v nekonečné depresi.
 
Výstava je rozčleněna do tématických celků, které věrně kopírují samu podstatu tohoto umění – prvním je Zachmuřený, zhýralý, morózní. Díla směřující k bezpohlavnímu vyjadřování se prezentují hlavně pomocí autoportrétů, černá a červená, místy bahenně hnědá, mají přednost před ostatními položkami barevného spektra.

Návštěvnicky vděčnou částí výstavy se jistě stal i Démon Láska, zachycující něžnější část pohlaví ve světle nepříliš lichotivém-jednak jako snovou svůdnici, jednak coby všehoschopnou sílu, démonku chrlící zkázu. Velká pozornost je věnována biblické Salome, která se stala předobrazem nevinné rozkošnosti a zároveň katovské ukrutnosti.

Satanické halucinace jsou třetím oddílem rouhačského umění. Tématika ženy a Satana, upírů i černokněžníků vydává štětci umělců zpověď o praktikovaném okultismu a touhách po čistém astrálním světě. Dnešnímu mladému člověku bude tato část výstavy zřejmě nejbližší, dekadentní umění se objevuje jen v drobných nuancích i dnes, převážně v rámci komiksů.

Očistec smrti nalézá již depresím a ošklivosti světa řešení – osvobozující smrt. Poslední etapu výstavy návštěvník tráví mezi černotou smrti a utrpením umírání. Smrt není stavěna nad hrůzy, jaké člověk prožívá při uvědomění si vlastní nicotnosti. Zdeptaný návštěvník je nyní, po poznání smrtící touhy, hrůzách pekla i shlédnutí smrti, propuštěn. Pro lepší náladu může vylézt na tzv. Věž dekadentů, kde se nachází odpočívadlo.

Výstava je to vskutku znamenitá, obrazy sestaveny v návaznosti a vše dává znát, že dvouletá příprava se organizátorům vyplatila. Jen nevím, zda se podařilo splnit cíl výstavy, a sic, „dokázat, že dekadence není jen zhoubným nádorem na krásném secesním těle“. Domnívám se totiž, že dekadence tímto nádorem skutečně je… a je na to řádně hrdá.

Výstava V barvách chorobných – česká dekadence probíhá v Obecním domě do 18.února.

Obrázek převzat z http://artmagazin.eu


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1609 s