Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 24.2.2024, svátek má Matěj 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření



Žena bez šatů, šaty bez ženy

02.02.2007   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Moderní fotografie 70.let ve Feldmannovském pojetí nepotřebovala vzácné scény, aranžmá, ani monumenty. Fotografovat se dalo vlastně cokoliv, umění udělat téměř z čehokoliv.

Pražská Langhans galerie si vybrala k prezentaci umělce v pravdě svébytného. Je jím Hans-Peter Feldmann, německý fotograf známý svou tvorbou převážně v 70.letech minulého století. Průřez jeho dílem není příliš obsáhlý, ale dokáže postihnout každou z hlavních myšlenek Feldmannova díla, prosazujícího různorodost jedné nevýznamné věci. Minimalistické knížky Bilder (tj. Obrazy), které fotografa proslavily, jsou k nahlédnutí pod sklem v přízemních prostorách. Nejedná se však o žádnou masivní beletrii, ale drobné publikace obsahující fotografické série – například samotných židlí, žen v telefonní budce, letu ptáka atd. Zde je již obsahově blízko k oblíbeným časovým sériím. Feldmann je netvořil s dlouho přípravou, ale prostě fotil opakovaným stisknutím spouště fotoaparátu nevýrazný děj, většinou z okna bytu. Ulice, žena, chodník, žena zachází za roh, kolem projede cyklista. Nic víc. Jen upozornění na běžné sociální děje, které nás obklopují a naši tendenci uchylovat se k nabízeným extrémům. I tento malý příběh je přeci příběhem.

Překvapivé jsou i popularizační fotografie. Jedná se totiž o klasické milenecké či koťátkovské kýče, které by návštěvník nepříliš znalý německé fotografie nečekal. O patro výše pro změnu narazíme na veliké fotografie přebarvených zátiší s květinami (jaké vídáme na zlevněných visacích kalendářích) v ostrém kontrastu s již instalovanými, časovými sériemi. Konkrétně dvěmi – muž a žena, oba nejdříve v parku, potom doma a nakonec nazí v posteli. Za pozornost stojí i způsob, jakým umělec prezentuje ženy. Zvláště pak v souhrnu Všech šatů jedné ženy, kde můžeme shlédnout kolekci celého šatníku, ovšem bez dotyčné dámy.

Výstava Hanse-Petera Feldmanna je rozhodně zajímavým a originálním počinem, který však běžný návštěvník příliš neocení, neboť většinu děl by byl s to stvořit sám. Také určitá roztříštěnost celé tvorby a nepříliš exponátů dodává výstavě glejt prezentace, kterou ocení asi jen odborníci…

Výstava probíhá v Langhans galerii, Vodičkova ul. 37, Praha 1, končí 25.února.

Zdroj fotografií: http://www.langhansgalerie.cz



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0373 s