Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníLegenda zvaná XIII. století aneb láska a navždy 1.

08.02.2007   Martina Bittnerová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdyby se někdo zeptal, co mě vedlo k tomu, abych se výstředně oblékala a částečně se hlásila k fanouškům tzv. gotic rockové hudební scény, musela bych odpovědět - skupina XIII. století, nebo spíše její frontman Petr &Stěpán.

Přestože Třináctka, jak jí přezdíváme dodnes, povstala z punkového seskupení Hrdinové nové fronty (HNF), poprvé jsem se s ní setkala na kompilaci, která vyšla počátkem devadesátých let. Na ní řada tehdejších kapel a osobností představila nahrávky Olympicu v úplně novém hávu. Tenkrát toto album koupila kamarádka pro svého tatínka. Ovšem poté, co jsme tam obě uslyšely písničku Karneval od pro nás neznámého XIII. století, doslova jsme oněměly úžasem. Ta písnička nejenže měla temnou atmosféru, ale i její zpěvák Petr &Stěpán temný hlas. 


Za vše může Blanka

 

Jelikož jsme tehdy s kamarádkou docházely na Obchodní akademii Kollárova, zmínily jsme se pochopitelně o našem objevu spolužačkám o přestávce. Z davu se kupodivu vyloupla Blanka, která nám sdělila, že má doma celou kazetu XIII. století a klidně nám ji půjčí, protože jí se vůbec nelíbí. A jak slíbila, tak i dodržela. Debut Amulet (Monitor, 1992) pak trápil sluchové ústrojí mých rodičů pořád dokola. Nicméně Karneval (z onoho kompilačního alba o Olympicu bez Olympicu) se jim nejvíce  zaryl do paměti. Aby nezaryl, když jsem si jej pouštěla třeba desetkrát za sebou. Kazeta Bytosti funguje dodnes! Je trapné se k tomu přiznávat, ale já ji Blance dosud nevrátila.

 

První koncert a první zasvěcení

 

V horkém červnovém dni jsem se vracela domů a v metru mě uhodil do očí plakát oznamující koncert XIII. století. Pamatuji si, že jsem málem skákala nadšením. A do večera jsem natolik zorganizovala kamarádku, že jsme na něj šly, pochopitelně do již dávno neexistujícího klubu Na Petynce, v němž snad nyní sídlí jeptišky. Ten klub připomínal staré časy zapadlých a poloilegálních prostor let osmdesátých. Dýchal zvláštní atmosférou a do té strnulosti se snad ani expresivní show Petra &Stěpána nehodila. Tehdy mu to sice ještě tolik nezpívalo jako dnes, ale celé vystoupení mělo neobyčejně silný náboj, narušovaný jen výpady pankáčů, fanoušků ještě z dob HNF. Protože do nás často strkali, ve své šestnáctileté urputnosti jsem asi dva nakopala do ….

Na koncertě jsem se ale do XIII. století zamilovala definitivně. A také jsem pochopila, že to vyžaduje už můj poměrně extravagantní šatník ještě více opepřit a vůbec zdokonalit svou vizáž. Tudíž se hrdě hlásím k tomu, ale bohužel to nemám zdokumentované, že jsem jako jedna z prvních fanynek v Praze nosila na podobné akce černě obkroužené rty (první černou rtěnku mi dala k Vánocům má sestřička) a vlasy jsem si obarvila na rezavo.

 

Příští díl vyjde: 12.2.

Zdroj fotografií: maffet.cz Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.026 s