Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 10.6.2023, svátek má Gita 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníPamatuj, pamatuj,

14.02.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí.


Těmito slovy z nekonečné řady zakazujících vyhlášek začíná další v řadě, již 15. svazek velkolepého projektu. Mapuje dost podrobně historii našich zemí a pod názvem Velké dějiny zemí Koruny české se postupně dostává na pulty knihkupectví.

Svazek XV. se zabývá tragickými lety 1938 – 1945. Renomovaní autoři Jan Gebhart a Jan Kuklík sestavili odbornou syntézu, doplněnou o výsledky nejnovějších dostupných bádání provedených v posledních letech. Interpretovali tu svůj názor na jedno z nejtěžších, ještě emočně živé období. Mohli tak upřesnit či vyvrátit některá zažitá klišé (např. význam protifašistického odboje, postoje představitelů zakázaných politických stran, v kontextu osvětlit kontroverzní pozici prezidenta Háchy, otázku glajchšaltace politického a společenského života, činnost podzemí, kulturního klimatu v době protektorátní totality apod.), prostě dokumentovat nešťastnou dobu, jež je středem zájmu i dnes, i když mnohdy bohužel jen nárazově. Ať v době vzpomínek na oběti holocaustu, vypálení Lidic nebo naopak pozvolného nástupu neonacistických bojůvek. Kniha nejenže podává faktografická data, ale mezi řádky lze číst i výrazné kapitoly lidského charakteru a zároveň naznačuje, jak takové převratné změny dokáží nadlouho destruovat etické i myšlenkové hodnoty společnosti. Neustále omílaná možnost se z dějin poučit a neopakovat chyby tu opět vystupuje na povrch – ať už konstelace evropských sil, nebo spíše nesil, v době návratu Německa na politickou, a hlavně vojenskou scénu, podivná přesmyčka v myšlení politiků, ale i některých umělců v době pomnichovské, rychlý nástup antisemitismu, otevírání problémů, jež euforie ze vzniku a existence první republiky pouze zakryla, nikoli odstranila (a o čem se raději v populárně historické literatuře nehovoří-nesluší se strhávat aureolu z hlav předních vůdců 1. republiky, včetně Masaryka). Svazek XV. nás dovádí do podzimních dnů v roce 1941, zbytek do roku 1945 se stává předmětem závěrečného dílu svazku.

Přínosem knihy je bezesporu obsáhlý popis období, i přes značný rozsah materiálu však čtenář nemusí najít odpověď na všechny otázky. Zde nastupuje možnost rozšířeného studia z přiloženého seznamu pramenů a použité literatury. Dnešní historická literatura již běžně nestojí pouze na chronologickém výpisu proběhlých vojensko politických událostí, ale snaží se o komplexnější pohled. Proto i zde se nachází bohaté exkurzy do hospodářských, sociálních, kulturních a společenských poměrů, jež nezaměnitelným způsobem všestranněji ilustrují klima doby. Kniha tedy může oslovit i ty, kterým ze suchých letopočtů vždy naskakovala husí kůže a dějepis odsouvali z těžiště zájmu. Bohatá autentická fotografická dokumentace podporuje čtenářův zájem a snad ty černobílé snímky pomohou představenou dobu nahlížet nikoli černobíle.

Knihu Jana Gebharta a Jana Kuklíka Velké dějiny zemí Koruny české, svazek XV. vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2006.
ZDroj fotografie: www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0385 s