Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníUdělejte si jasno v literatuře s Kostkou!

13.02.2007   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na každého studenta střední školy či odborného učiliště s maturitou čeká maturitní zkouška z českého jazyka a literatury. Proto zajisté ocení přepracované vydání ČÍTANKY I. a II. K LITERATUŘE V KOSTCE od Marie Sochrové, vydané nakladatestvím Fragment.

První díl publikace zahrnuje celkem 7 obsáhlých celků, v nichž najdeme  úryvky nejvýznamnějších děl světové i české literatury. První část ČÍTANKY K LITERATUŘE V KOSTCE obsahuje kapitoly, představující nejdůležitější díla starověku, středověku, renesance, humanismu, baroka, klasicismu a národního obrození, na úplný začátek autoři zařadili slovesnou literaturu, vzniklou před vynálezem písma, prezentovanou zaříkadly či pověstmi.

V oddílu starověké literatury nalezneme například ukázku z proslulého Eposu o Gilgamešovi, známé Písně písní, či indické Mahábháraty. Ve starověkém Řecku jistě nemineme ukázku z Homérovy Iliady. Středověk je prezentován například ukázkou Li-Povy tvorby, Písní o Rolandovi, či Kosmovy Kroniky české. Renesance a humanismus nás seznamuje s Dantovou Božskou komedií či tvorbou Williama Shakespeara. V baroku objevujeme Miltonův Ztracený Ráj, Komenského Labyrint světa a ráj srdce nebo Chtíc, aby spal od Adama Michny z Otradovic. Klasicismus, osvícenství a preromantismus nabízí ochutnávku Moliérova Lakomce, Swiftových Gulliverových cest či Goethova Fausta. V části, věnované Národnímu obrození, nahlédneme například do obou Rukopisů.

Druhý díl
navazuje na první představením romantismu, realismu, české a slovenské literatury 19. století a v neposlední řadě také literární modernou.

V romantismu jsme seznámeni například s Poeovým Havranem, Evženem Oněgiem Alexandra Sergejeviče Puškina, Byronovou Childe Haroldovou poutí a Máchovým Májem. Při procházce Českou literaturou 30.-50. let 19. století nahlédneme Do Strakonického dudáka, Babičky, Kytice nebo Tyrolských elegií. Realismus nás seznámí s Paní Bovaryovou, Otcem Goriotem, Revizorem, Annou Kareninovou či Norou. Česká literatura 60. a 70. let 19. století se věnuje Májovcům, najdeme zde Nerudovy Povídky malostranskéVečerní písně Vítězslava Hálka či Frantinu Karoliny Světlé. 70. a 80. léta 19. století jsou ve znamení Ruchovců a Lumírovců, přečíst si můžete zejména Čecha, Sládka a Vrchlického. Realismus v české próze a dramatu 80. a 90. let, to je Jirásek, Nováková či Maryša bratří Mrštíků.
Literární moderna do Francie za Baudelairovými Květy zla, Verlainovými Písněmi beze slov, či Rimbaudovým Opilým korábem. Do Anglie za Oscarem Wildem a do Spojených států za Whitmanem a jeho Stébly trávy.  Poslední oddíl se věnuje České moderně, které pod pokličku nahlédneme v Tajemných dálkách Otokara Březiny či Údolí nového království Antonína Sovy.
 
Oba dva díly učebnice doplňují kontrolní otázky, poznámky, vysvětlivky a odkazy. To z publikace tvoří velmi užitečného pomocníka při přípravě na maturitní zkoušku, ale i během samotného studia střední školy.


ČÍTANKU I. a II. K LITERATUŘE V KOSTCE vydalo v roce 2007 nakladateství Fragment.

Zdroj fotografie: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0244 s