Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 29.11.2020, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12978
Komentářů: 11166


MěřeníJó, to jsem ještě žil…

15.02.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Existují umělci, které si vybavíme ve spojení s druhou osobou. Například Laurel a Hardy (jeden silný a druhý tenký). V českém prostředí nás mezi prvními nejčastěji napadne dvojice Suchý a Šlitr (jeden nosil buřinku, druhý slamák). Připomeňme si výročí narození toho s buřinkou.

Jiří Šlitr byl mužem mnoha profesí. Jeho umělecké sklony se projevily jak na poli hudebním, tak i výtvarném. Vzděláním však byl jiného charakteru, neboť vystudoval práva.
Budoucí postava české divadelní kultury se narodila 15. února 1924 v Zálesní Lhotě v Podkrkonoší. Zde také žil se svou rodinou a to do okupace roku 1938. Protože se jednalo o pohraniční oblast, tak se Šlitrovi přestěhovali do Rychnova nad Kněžnou, kde mladý Jiří nastoupil na tamní gymnázium. Již za dob studií se věnoval jazzovému sboru Rychnovskému dixielandu, který však slavil úspěch až po válce.
Studentská léta na vysoké škole pokračovala na právech, což bylo přání Šlitrova otce, kterému čerstvý absolvent Jiří odevzdal diplom s tím, že právem se živit nebude. Tuto profesi později využil maximálně v nějaké roli.
Po skončení vojenské služby si vydělával jako výtvarník i skladatel. Mezi prvními známými umělci, se kterými se Šlitr seznámil, byl Miroslav Horníček. Ten si skladatele oblíbil natolik, že ho obsadil do svých pořadů Humor není pro legraci a kabaretu Člověk mezi lidmi. V této době se Šlitr seznamoval s takovými osobnostmi jako František Filipovský nebo Lubomír Lipský. A kde se nachází jeho první setkání s Jiřím Suchým?
Ještě, když Šlitr doprovázel na klavír cykly němých filmů v Kině mladých v roce 1956, chodil na tato představení i Jiří Suchý. Tehdy však ani jeden netušil, jak se jejich cesty profesně a přátelsky spojí.
Představení v Redutě v roce 1957 bylo místem prvního seznámení Suchého a Šlitra. Jejich nadcházející spolupráce vycházela z toho, že Šlitr není takový exhibicionista jako Suchý, ale jeho hudební pozadí vytváří úžasnou atmosféru. Ovšem právě jeho suchost byla tím, co diváky bavilo. Výstižná je Suchého charakteristika, která se objevila v roce 1997 v Reflexu: „Jiří řekl první větu a obecenstvo se smálo. Po druhé následoval aplaus. A když řekl třetí, myslel jsem, že uletí střecha. Uvědomil jsem si, že budu muset hodně přidat, abych mu stačil.“
Mezi první úspěchy, díky kterým si dvojice S+Š získala popularitu byl muzikál Kdyby tisíc klarinetů. Ten se původně hrál v Divadle Na zábradlí, později se dočkal i filmového přepisu, kde si oba protagonisté zahráli. Samotný Šlitr měl kromě těchto aktivit i významnou spolupráci s Laternou magikou, se kterou absolvoval i zájezdy, které byly občanům tehdejšího režimu vzdálené. Vídeň, Londýn nebo účast na bruselské výstavě Expo ’58.
V roce 1962 získala dvojice uznání v podobě dvou prvních míst ankety Zlatý Slavík. Mezi úspěšné aktivity této dvojice leze zahrnout např. Jonáš a tingl-tangl, filmy Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu. Šlitr zhudebnil více než tři sta písní (Ach, ta láska nebeská, Včera neděle byla, Oči má sněhem zaváté nebo Zuzana).
Úspěšná léta šedesátá pokazil odchod této osobnosti v roce 1969. S Jiřím Suchým se naposledy setkal 25. prosince. Ten se zrovna se vracel domů a potkal Jiřího Šlitra. Padla jen zmínka, že si Suchý má něco vyzvednout ve schránce. Jednalo se o malovaný dopis v rozsahu dvanácti stran, který byl určen synovi Suchého Jakubovi. Bylo to překvapení, protože Šlitr byl ve vztahu k dětem odměřený.
Den poté, 26. prosince, vládla u Šlitra vánoční atmosféra. Na návštěvě tu byli jeho rodiče, sestra s manželem a dostavit se měla i Sylva Daníčková, Šlitrova partnerka. Pouštěla se nová deska Jonáš a doktor Matrace. Šlitr si však náhle vzpomněl, že si musí na chvíli odskočit do města. Chvíle se protáhla do večerních hodin, a tak jeho švagr spolu se Sylvou Daníčkovou šli Jiřího hledat. Po bezvýsledném pátrání si vzpomněli na ateliér, který Šlitr měl na Václavském náměstí. Neúspěšné klepání nutilo dvojici jít pryč, ale když si všimli pohybujícího se plynoměru, vydali se na policii v Krakovské ulici.
Po jejím příchodu bylo nalezeno mrtvé tělo Šlitra a vedle něj ležela Jitka Maxová. Mladá studentka, která pravidelně navštěvovala představení Suchého a Šlitra a se kterou Šlitr udržoval utajovaný vztah. Vznikla spousta spekulací, jestli to nebyla jen náhoda, protože plynová kamna nebyla v šedesátých letech příliš bezpečná. Ať už to bylo jakkoli, odešel jeden z velikánů naší kulturní scény.
Že byl Šlitr velmi nakloněn ženám, se ukázalo i po jeho smrti, kdy vyšlo najevo, že má tříletou dceru. Ta vystudovala filosofii a nyní žije v ústraní ve zděděné vile. Jen jednou se objevila ve spojitosti se svým otcem a sice v dokumentu Olgy Sommerové "Jó, to jsem ještě žil".

Zdroj: http://home.cogeco.ca/~semafor, článek Causa Jiří Šlitr, Reflex 14/97, autor: Michal Kudrnáč.
Foto: iDNES.cz
Obrázek: Dorotheum Prague; Šlitr Jiří - Dívka v křesle (kolorovaná kresba tužkou)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0745 s