Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníMódní trendy gotiky

27.02.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co nosili pánové i dámy na těle, hlavě, i nohou - a jak se tento styl odívání odráží do dnešní módy.

Prostá a jednoduchá románská říza brzy zmizela do věčných lovišť s novou vlnou odívání, kterou k nám inspiračně zavál vítr až z Francie a Orientu. Nutno podotknout, že móda se měnila hlavně u vyšších vrstev, většinová populace byla chudá a tak si stejně nemohla dražší šaty dovolit. „Lůza“ tedy zůstala u prostých přepásaných halen a říz, převážně z režného plátna, buď barveného nebo (a to ti obzvláště chudí) jen šedě – režného. Dnes se, ne sice ve vyloženě režném podání, prodávají bílé, šedé i černé košile s vázáním u krku i na rukávech, vhodné zejména pro romantičtěji založené muže.

Kalhoty se v gotice značně vyvíjely. Protože středověký oděv ze zásady stavěl na dvou vrstvách – spodní na tělo a horní reprezentativní, nejsou kalhoty žádnou výjimkou. Na spodky z plátna (podobné dnešním „jégrovkám“) se připevnily k opasku dvě nohavice – každá zvlášť. S přibývajícím časem se nohavice u mužského obleku úžila a úžila a nabírala stále na fantastičtějších barvách, až dospěla do oděvu, který si nezadá s dnešními legínami. Pro lepší představu si vzpomeňme na klasického Jollyho Jokera a jeho kalhoty. To je však již móda gotiky vrcholné.

Nejznámějším a také nejoblíbenějším znakem gotického odívání jsou široké rukávy. Náležely jak k dlouhým ženským šatům, tak k mužským tunikám. Dlouhé, falešné rukávy mnohdy až na zem se nazývaly pro dnešní dobu vtipným pojmenováním: pachy. Podšívka i rukáv se buď šily jako přiléhavý kus, který je překryt druhou dlouhou vrstvou (kterou mají dnešní fanynky gotického odívání kvůli značné dávce nepraktičnosti tendenci máchat v polévce), nebo jako velmi široký rukáv zdobený zvenčí a okrajem i zevnitř. Spotřeba textilního materiálu k tomuto stylu materiálu byla značná. Dnes se můžeme s gotickými rukávy v plné kráse setkat hlavně u šatů gothic stylu, bývají černé a často krajkové (podobné, jako má paní Adamsová ze slavného filmu Adamsova rodina). Kratší gotické rukávy mívají dnes i pohodlné halenky, které se lehce dají koupit v módních obchodech.

Ženské šaty byly vždy dlouhé, přepásané opaskem buď splétaným koženým, nebo z kovových pospojovaných plíšků. Pro fandy gotiky nastala sklizeň zhruba o tři léta zpět, kdy se velmi podobné pásky ujaly jako velký hit přes přiléhavé džíny. Přes svrchní oděv nosili muži i ženy téměř totožné pláště. Střih vycházel z kruhu, pod krkem se spojoval za pomoci často honosné spony. Obuv by se také dala uplatnit i dnes, jako extravagantní. Byla nízká i vysoká a pánský styl připomínal holínky na zimu.

Doplňky nezůstaly pozadu ani v tomto období – ženy měly náušnice, šperky i náramky, muži se honosili krásnými opasky a měšci na peníze.

Zdroj obrázků: http://www.trnvoku.cz , www.johankaproduction.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.031 s