Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníŘeka je bytost

02.03.2007   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve čtvrtek 22. února 2007 se nedaleko Chodkových sadů v Praze konala první přednáška cyklu Duchovědný pohled na vztah člověka a přírody. V útulném prostředí podkrovní místnosti se v podvečerních hodinách rozvíjel příběh Ing. Radomila Hradila o jeho putování za řekou Rokytkou a poutavým způsobem vystihl téma Setkání s řekou jako s bytostí.

Dosavadní vývoj naší společnosti postavil do ostrého protikladu přírodu a techniku. Skutečnost, že tomu tak být nemusí, že je tento vývoj proti přirozenosti a v podstatě proti nám samým, snad každý cítí a i ten největší pochybovač v nás se bezděky rozplývá a raduje, když jej příroda opět zahřeje ve své náruči. Abychom ale pochopili předurčení přírody a naši úlohu v ní, potřebujeme k ní opět nalézt cestu, chovat se k ní a přemýšlet o ní vědomě.

Radomil Hradil vyprávěl, jak jej Rokytka, již nepatrný a obetonovaný potůček u svého ústí do Vltavy v pražské Libni, oslovila a přitahovala, aby mu později kousek svého života. Když se k Rokytce Radomil Hradil po čase vrátil a vydal se na cestu k jejímu prameni, začal objevovat její historii, její původní význam a někdejší roli řeky, pomalu se mu otevíraly dveře k místům, kolem nichž Rokytka teče. Energeticky silná a lidmi vzatá za posvátná místa, dnes pozapomenutá a znesvěcená, přesto mají svoji sílu a krásu.

Objevovat krajinu tak lze právě tam, kde nyní jsme. Nemusíme jezdit za dalekými, proslavenými místy, jež nás přitahují svojí tajemností a právě jakýmsi „duchem místa“. Naopak můžeme otevřít oči a své srdce, vnímat to, co máme kolem sebe. Lesík za vesnicí, osamocené meze a remízky skryté v polích, potůčky, které se klikatí osamoceně za posledními domy, stejně jako uvnitř měst a vesnic, stromy a keře, jež denně míjíme na své cestě, právě rozkvétající květinka vedle chodníku...

Když se takto otevřeme, zjistíme, že jsme obklopeni bytostmi. Jinými, než jaký je člověk, ale stejně tak živými a žijícími. Můžeme s nimi komunikovat, vážit si jich a chovat se k nim s náležitým ohledem. Můžeme pro ně něco udělat, pro začátek vyčistit jejich „bydliště“ a udržovat je čisté.

Cyklus přednášek pořádá sdružení Zdravý životní styl a následujícím tématy mají být Čím jsou nám stromy, Voda jako zprostředkovatelka života a Skryté souvislosti v zemském vývoji. Jsou to právě voda, země a vzduch, které nás každý den obklopují, které nám umožňují žít. Voda, jež tvoří více jak 60 % našeho těla. Země dávající nám a našim zvířatům potřebné rostliny pro naši výživu. Vzduch, díky němuž neustále dýcháme.
Zapomněli jsme na ně a možná je taky podcenili, ale jaké dary by nám opět dávali, kdybychom si uvědomili předurčení vody, země a vzduchu? Nebyl by to pak onen „ráj“, zasunutý v našich myslích a touhách? A jaký život by čekal naše děti, když bychom jim přenechali čistou vodu, úrodnou půdu dávající zdravé plody a vzduch plný vůně a pylu nejrozmanitějších rostlin?
Zdroj fotografie: David &Seterle.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0379 s