Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníOtevřete oči, přicházím

15.03.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Filmy z let třicátých a čtyřicátých minulého století se vyznačují noblesou a elegancí. A právě k této charakteristice si většina z nás připojí osobu Oldřicha Nového. Herce, který zemřel před bezmála čtvrtstoletím a jehož věta „Zavřete oči, odcházím“ patří k nejpopulárnějším výrokům českého filmu.

Ještě za dob, kdy existovalo Rakousko – Uhersko a Žižkov nebyl součástí Prahy, narodil se 7. srpna v roce 1899 herec, jež později ztvárňoval role charismatických gentlemanů. Oldřich pocházel ze čtyř dětí. Jeho otec Antonín, vyučený pekař, zplodil s ženou Cecílií Miloslava, Vladimíra, Oldřicha a Marii. Vztah k hereckému světu si Nový vypěstoval především díky otci, který ho jako malého brával do divadel, kde zaváděl protipožární hlídky. Umělecké kořeny byly ovšem i v rodině samotné, protože Oldřichův strýc Miloš byl ve své době velmi populárním hercem Národního divadla. Ovšem, než se Oldřich dostal k herectví, vyzkoušel si zaměstnání sazeče denního tisku, díky kterému dostal i modrou knížku.

Divadlem to začíná
První příležitost na prknech divadelních mu nabídl přítel Saša Rašilov a sice ve zpěvní síni U labutě. Ovšem první velká zkušenost přišla až v divadle Drašar v Ostravě. Tehdy se setkal s režisérem Richardem Branaldem a setkání s ním Oldřicha velmi ovlivnilo. Získal užitečné rady ohledně herectví a díky tomu přicházely atraktivní nabídky nejen z oblasti herecké.
V roce 1934 se přesunul do Prahy, kde se stal ředitelem Nového divadla a uvedl nepříliš hraný žánr – hudební komedii. V témže roce představil komedii &Stěstí do domu a kritika o jeho působení hovořila velmi pozitivně. Eduard Bass se o divadle vyjádřil jako o „operetě pro kulturní lidi“.

Stříbrné plátno
První filmovou zkušeností se stala role v němém filmu Neznámá kráska (1922). Následovaly známější jako Advokátka Věra (1937) či Důvod k rozvodu (1937). Za dva roky přišel režisér Mac Frič s nabídkou role muže, který žije dvojím životem. Přes den pracuje jako spolehlivý úředníček v cestovní kanceláři, žije spořádaným životem a spolu se svou ženou vedou usedlý život a tráví večery nad dominem. Ovšem právě tento způsob se mu již zajídá, a tak vždy celý měsíc šetří, aby jednou za měsíc mohl vyrazit do Orient baru, kde vždy okouzlí neznámou dámu. Jedná se samozřejmě o dvojroli ve filmu Kristián (1939). Je paradoxem, že Oldřich Nový vytvořil své nejúspěšnější role právě v době okupace, protože na konci války byl spolu s ženou Alicí deportován do koncentračního tábora.
Z filmů lze jmenovat Přítelkyni pana ministra (1940), kde se znovu setkal s kolegyní z Kristiána s Adinou Mandlovou. Jak sama herečka uvedla, ani tento muž neodolal jejím svodům a nějaký čas byli milenci. Nutno však dodat, že Oldřich Nový nikdy nehodlal opustit svou ženu Alici, protože jí hrozila, díky židovskému původu, právě deportace do koncentračního tábora. Tomu se však později manželé ovšem neubránili. Roztomilý člověk (1941) patří do rolí komediálních, kde Nový skvěle prodal své typické kouzlo – umění propojit humor a eleganci. Valentin Dobrotivý (1942) tak trochu připomíná Kristiána. I v této roli se Nový jevil jako spořivý úředníček, který později vyhraje milion korun. Cesta k penězům však není jednoduchá, film se snažil poukázat hlavně na přetvářku lidí, pokud vycítí, že někdo v okolí disponuje velkým jměním.

Pád z vyšší společnosti
Po válce osobnost Oldřicha Nového značně poklesla. Dříve ztvárňoval postavy z vyšší společnosti, což bylo pro dobu, kdy si byli všichni rovni, nemyslitelné. Tento pád, kdy se nabízely role dělníků, nesl Nový velmi těžce. Poslední známější postavou, kdy okusil třpyt luxusu, byla role skladatele René Skalského v parodii na přeslazené filmy Pytlákova schovanka (1949).
Nový se však více věnoval divadlu. Pracoval v Estrádním divadle spolu s Janem Werichem, okusil i křeslo režisérské a vyučoval na pražské konzervatoři.
V posledních letech života žil spíše v osamění a příliš nekomunikoval. Proslýchá se, že s Macem Fričem uvažovali o natočení Kristiána po třiceti letech, ale z plánu prý sešlo.
Mezi žáky Nového patří i Miloš Forman, který Nového navštívil pět dní před jeho smrtí. Oldřich Nový umírá 15. března roku 1983 ve svém bytě, v centru Prahy, vedle Židovského muzea.

Zdroj: cfds.cz
Foto: sekora.cz


Foto: musical.cz
(nahoře  - působení O. Nového na prknech Karlínského divadla, dole scéna z filmu Kristián)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0433 s