Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníKorálky, moře korálků

22.03.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chcete na jaře učarovat svým známým originálním šperkem? Nebo vytvořit milý dárek z lásky?

Jak na to, poradí praktický obrazový průvodce s bohatým výběrem technik Navlékáme korálky. Když si prohlédneme v závěru vyfotografované skutečné korálkové skvosty z rukou umělců, asi neuvěříme, že bychom to také dokázali. Proto se urychleně vrátíme na začátek, sepíšeme si potřebné pomůcky a nástroje (např. ohýbací, krimpovací, štípací kleštičky, jehly, pinzety, kladívko, návlekové materiály a drátky, závěry a zcela určitě to nejdůležitější – korálky). Ve specializovaných prodejnách pro řemeslníky a v galanteriích (bižuterní komponenty) jistě seženeme vše potřebné. S nedočkavostí se vrhneme do zdolávání technik, pro začátek zvolíme raději nějakou snadnější. Korálkovou výšivku na látce zvládnou i děti a přitom mohou změnit své tričko v originální model. Starší šátek ozvláštníme korálkovými třásněmi. Pokud zatoužíme po náramku či přívěsku, který zaručeně nikdo jiný vlastnit nebude, procvičíme si různé varianty návleků. Ve výsledku docílíme krásných, i víceřadých šperků, ať už na pevné niti nebo drátcích, šikovnější je dokompletují s náušnicemi nebo broži.
 
Tento výčet možností není zdaleka vyčerpávající, stránky korálkového průvodce nabídnou další a další varianty, jak zkrotit pružný drát a neposedné korálky. Díky nekonečné tvarové a barevné rozmanitosti korálků vytvoříme osobité, luxusní šperky.

Kousky skla a kamínků, později opatřených dírkou, už od prehistorických dob vzrušovaly naše předky. Budete se možná divit, ale prvními „parádníky“ se stali právě muži. Různými ozdobami dávali najevo svou mužnost, statečnost a úspěchy v bojích. Kouzlo ozdob objevily ženy až později, ale o to pevněji se chopily příležitosti, jak se zkrášlovat. A právě korále patřily k nepostradatelným zdobícím materiálům. Dnes už korálky neplatíme, ale pořád náleží k oblíbeným  „zbytečnostem“. Můžeme vybírat z nekonečné palety druhů i barev, ze skleněných,  sekaných, foukaných, rokajlových, pryskyřičných, pokovených, plastových, kovových, dřevěných, jantarových, z mušlí, vápence, rohoviny, skořápek, keramiky, perel, polodrahokamů.... ze všech koutů světa...

Dost slov, zbytek si přečtete v knize Sary Withersové a Stephanie Burnhamové Navlékáme korálky, již vydalo nakladatelství METAFORA v roce 2006. S touto knížkou objevíte krásu korálků i umění starého několik tisíc let. Troufám si tvrdit, že na tuto knihu se v knihovničce prášit rozhodně nebude.

Zdroj obrázku:Metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0307 s