Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníZ knihaře slavným fotografem

17.03.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Fotograf, který zpočátku působil spíše v komerční sféře, se později stal oblíbeným především díky obrázkům znázorňujících zátiší a architektonické skvosty. A přitom možná do jeho života musela zasáhnout tragická událost, aby se Josef Sudek stal umělcem, kterého dnes zná celý svět.

Jeden z našich nejobdivovanějších fotografů se narodil v Kolíně 17. března v roce 1896. Umělecké vlohy zdědil zřejmě po otci malíři. Ovšem prakticky svůj um synovi předat nemohl, protože zemřel, když byly malému Janovi pouhé tři roky. Ten v patnácti letech nastoupil do učení, kdy se z něj po dvou letech stal knihař. Ovšem již v této době se projevila jeho záliba ve fotografování. Nezanechal ho ani během první světové války, kdy působil na italské frontě. Je to až paradoxní, ale možná by se nestal slavným fotografem, kdyby jeho život nepostihla krutá událost. Během této doby totiž přišel o pravou ruku, protože ho zasáhl granát. A zřejmě i to napomohlo tomu, že se po příjezdu zpět do vlasti nevrátil k povolání knihaře, ale naplno se začal věnovat fotografii.

Ve dvacátých letech Sudek v Praze studoval na Státní grafické škole obor fotografie. Působil v Českém klubu fotografů a amatérů, ze kterého později vystoupil a v roce 1924 spoluzaložil Pražskou fotografickou společnost. Mezi díla, která ve dvacátých letech vytvořil, patří dostavba katedrály sv. Víta v letech 1927 a 1928 a vydání i knihy s patnácti fotografiemi k příležitosti desátého výročí založení republiky. V roce 1932 se také dočkal své první samostatné výstavy. Do roku 1936 tvořil převážně portréty, reklamu a reportáže pro nakladatelství Družstevní práce. Spolupracoval i s významnými periodiky jako byl Pestrý týden.
Jeho tvorba se až do druhé světové války vyznačovala spíše komercí, teprve v letech čtyřicátých přešel na umělečtější rovinu. Přestal také zvětšovat negativy a začal používat deskové aparáty, kamery různých velikostí a kontaktní tisky. Později v šedesátých letech se jeho dílo prosadilo i ve Spojených státech a od té doby je vysoce ceněné i na světových aukcích.
 
Sudek umírá 15. září v roce 1975 v Praze. Nejen dílo, ale i Ateliér Josefa Sudka zůstal zachován. Ten sice v roce 1985 utrpěl požárem a konečné rekonstrukce skončily až v roce 2000, ale nyní zde lze spatřit nejen výstavy děl tohoto věhlasného fotografa, ale i jiných umělců. Své výstavy zde měli Dregan Dragin, Tono Stano, Jaroslav Rössler nebo František Drtikol, který je, stejně jako Sudek, považován za jednoho z nejvýznamnějších fotografů z období první republiky. Pokud chcete poznat prostředí, ve kterém umělec tvořil, zajděte do Ateliéru Josefa Sudka v Praze 1, v ulici Újezd č.p. 30.

Zdroj: www.sudek-atelier.cz 
         cs.Wikipedia.org   
Foto: www.ncf.ca
Fotografie J. Sudka (zdroj: www.masters-of-fine-art-photography.com)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0319 s