Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníNebyl hercem, přesto ho známe z filmů

27.03.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Patřil mezi známé osobnosti stříbrného plátna let třicátých a čtyřicátých minulého století. Jeho parketou ovšem nebylo pole herecké, nýbrž jeho hlas, který slýcháme dodnes, dodával filmu tu správnou atmosféru. U mikrofonu stál R. A. Dvorský.

Dvorský se narodil jako Antonín Rudolf 24. března 1899 ve Dvoře Králové nad Labem. Umělecké příjmení pojal po svém rodném místě, ke kterému byl citově vázán. Od mládí se věnoval hudbě v jakékoli podobě. V devatenácti letech se stal redaktorem hudebního časopisu Springer, později se uplatňoval přímo jako zpěvák a pianista. Jeho repertoár nesl především znaky jazzu a swingu. Vystupoval jako kapelník v kabaretu Červená sedma, v pětadvaceti letech působil v kvartetu Melody Makers a o čtyři roky později založil kvintet Melody Boys, který se později rozrostl na deset členů.
R. A. Dvorského pamatujeme ale také z mnoha filmů pro pamětníky. Patří mezi ně Dobrý voják &Svejk (1931), U pokladny stál (1939), Lízino štěstí (1939), Madla zpívá v Evropě (1940) nebo Těžký život dobrodruha (1941). Samozřejmě nelze opomenout jeho pěvecké vystoupení v legendárním Kristiánovi (1939), kde svým zpěvem „Nečekej, nečekej, že navrátím se zpátky…“ jakoby přítomné dámy varoval před hlavním hrdinou Kristiánem.
V roce 1944 dostal Dvorský těžký zápal plic a o rok později se rozpadá legendární Melody Boys, kde Dvorský kvůli nemoci již nepůsobil.
Dvorský svou činností podpořil mnoho úspěšných interpretů tehdejší doby. V letech 1936 až 1948 vedl hudební nakladatelství. Ovšem kritický rok 1948 zasáhl výrazně i do života tohoto zpěváka. Po neúspěšné emigraci byl několik let vězněn. Po propuštění se znovu pokoušel o dráhu skladatele, ale éra stříbrného plátna byla nenávratně pryč. Dvorský vystupuje ve vzpomínkových pořadech a po estrádách se svojí kolegyní, bývalou filmovou hvězdou, Hanou Vítovou.
Dvorský složil několik skladeb pro filmové plátno. Například pro film Mravnost nade vše (1937) nebo pro Pohádku o konvalinkách (1962). O čtyři roky později umírá 2. srpna v Praze.

Zdroje: www.libri.cz
www.csfd.cz
Foto: www.radio.cz
Foto: www.radio.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0487 s