Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníPražské brány

28.03.2007   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S přicházejícím jarem se i uvnitř každého z nás rodí nové síly a probouzí se v nás potřeba po sdílení našeho světa a harmonie i v praktickém životě. Sám hledám stále více a více přirozený způsob život, který zde již je a který se nemusí vymýšlet a vyrábět, jen jej pochopit. Příroda je proto velkou učitelkou. Stejně tak nás ale můžou k dalšímu uvědomění přivést lidi kolem nás a k tomu slouží festival Pražské brány: "Praha je branou k duším lidí. Branou doteků."

Festival se koná ve dnech 19. března až 1. dubna 2007. Program se skládá z řady filmových promítání, hudebních pořádů, divadelních představení, výstav, přednášek, workshopů a diskusních fór. Účastnit se mají české i zahraniční osobnosti různého zaměření. Českou premiéru zde budou mít filmy jako Hovory s Bohem, Celestínské proroctví či Cesta pokojného bojovníka. Jedná se o filmová ztvárnění již klasických děl duchovní a esoterní tématiky.

Série knih Hovory s Bohem Neala Donalda Walsche jsou dneska známé po celém světě. Skládají se z otázek a odpovědí, jež s upřímností ukazují svět, jaký je, a dovolují člověku opět uchopit jeho život, nasměrovat jej tak, aby byl spokojený a zároveň se dál vyvíjel. Celestínské proroctví a další navazující knihy Jamese Redfielda uchvátily svět zejména vizí, která se v nich předkládá: po období, kdy společnosti vládl křesťanský způsob myšlení, poté vědecký způsob, dnes přichází doba, kdy každý člověk opět přebírá odpovědnost sám za sebe, hledá svůj vlastní způsob myšlení, aby se přiblížil ke skutečnosti a s ostatními lidmi a bytostmi přírody sdílel svět. Dan Millman ve svých knihách, zejména Cesta pokojného bojovníka a Návrat pokojného bojovníka, předkládá filosofii pokojného bojovníka, člověka, jenž žije běžným životem a přeci má jiný přístup, jinak vnímá a chápe každodenní zážitky.

Ze zahraničních osobností mě osobně nejvíce potěšila přítomnost Michela Odenta, britského autora a lékaře, porodníka. Knihy jako Znovuzrozený porod či Matka Země přináší nový pohled na těhotenství a porod. Na dvě fáze našeho života, zběžně nazírané, ale ve svém významu podstatné. Chceme-li skutečně měnit náš život, být více duchovními a vědomými, je potřeba dělat kroky i na tokovýchto ryze praktických a obyčejných úrovních. Vrátit nejen těhotenství a porodu jejich původní posvátnost a hluboký smysl.

K dalšímu tématu, jež tvoř část zmíněné praktické duchovnosti, patří místo, kde bydlíme, jak se chováme k Zemi, jaký máme dům, jakou zahradu, jaký prostor nabízíme svým dětem. Jaký kousek ráje na světě vytvoříme. V tomto smyslu se architekturou a přírodním stavitelstvím zabývá Oldřich Holzman a pořádá dva workshopy: Architektura v rytmu přírody a Ekologické stavby. Nad to jeho další pořad, zařazený do diskuzního fóra, přináší do Česka zkušenosti akademika M. P. &Sčetinina, jeho rodové ruské školy v Tekosu, zkušenosti Sinelnikovy školy na Krymu, rodových osad v Rusku a v Ukrajině. O své cestě Ruskem bude vyprávět na téma Nový pohled na vzdělání. Význam školy v našem životě je přeci tak hluboký: jaký panuje rozdíl mezi tím, zda strávíme třináct let neplodným bojem s učiteli a učením se zpaměti, anebo poznáváním přírody, učením se pro ostatní a hledání pravdy, kterou v životě můžu prakticky využít?

Informace o jiných přístupech k životu, metody a myšlenkové koncepty do našich životů přicházejí stále více a stále viditelněji se ukazují v každodenním životě. Festival Pražské brány představuje současný vývoj na tomto poli, avšak podstatou zůstává: zařadit tyto myšlenky, nové inspirace i původní znalosti, do svého praktického života. Využít tuto bránu a projít jí, nezůstávat u ní stát, nýbrž pochopit, k čemu cesta touto branou vede a jít dále. (Další informace na internetových stránkách prazskebrany.cz)

Zdroj fotografie: Klára Klepáčková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0428 s