Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníMóda není jen pro fifleny

01.04.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co se vám vybaví, když se řekne „móda“?… Tento pojem ve většině z vás nejspíše vyvolal představu jakési závislosti na produktech z oblasti oděvní a kosmetické. Vyparáděná slečna, která jakoby vypadla ze stránek lifestylového časopisu, nejlépe se stejně „postiženou“ kamarádkou a obě tlachají o posledních „trendech“ a nevkusu svých spoluobčanů.

Tento názor tak trochu degraduje samotné umění návrhářství. Designéři studují také umělecké školy, ale zamyslete se - máte-li možnost, vybrat mezi malířstvím a navrhováním kostýmů, co považujete za tzv. větší umění? Opět si troufám tvrdit, že většina nejspíše zvolí výtvarné zpracování obrazů. Tahy štětcem, malba vyjadřující určitou myšlenku se přeci nemůže stavit na roveň tvoření nějakého hadříku, který lidé využívají k ozdobě těla svého, zatímco obrazy nám navozují příjemný pocit, protože vnímáme krásu, emoce, interpretujeme výjevy atd. Víte ale, že i samotní návrháři mnohdy malují na oděvy? Pravda, sice nevznikají díla jako od Bosche či &Svabinského, ovšem na druhou stranu, málo lidí by asi nosilo Počátek světa od Courbeta na tričku.
Provázanost módy a výtvarného světa je svázána i naopak. Dějiny umění členíme na různé etapy. Baroko, manýrismus, impresionismus, avantgarda. Již ve školách nás učí definicím, které charakterizují jednotlivá období, v nichž umělci tvoří podle základních pravidel. Čili lze také říci, že tvořili podle módy. Jen se nám srovnání může zdát divné, protože tento termín se v malířství příliš nevyskytuje. Ale princip je podobný.
Móda se týká různých oblastí našeho života. Vyjmenovat a charakterizovat více pojmů, by bylo složitější. K tomu ostatně slouží následující měsíc, kdy se s rozličnými tématy okolo módy setkáte.
Na závěr se tedy vrátím k úvodu. To, jak vnímáme módní svět, vychází z našeho pozorování. Určitá (a nemalá) skupina lidí, která se v této oblasti pohybuje, často vidí ve stylu odívání smysl života. Jejich povrchnost a domnělá důležitost odrazuje ostatní, kteří by pod roušku světa módy nakoukli.
Okamžiky tvoření, přípravy a realizace módních produktů jsou při precizním zpracování stejně náročné, jako díla, kterých si zatím považujeme více.
Každý má právo nosit si, co chce. Móda nepředstavuje dogma, je inspirací a my si vybíráme. Proto berte módu jako zábavu, ať jsou ty naše ulice na jaře barevnější.

Foto: archiv autorky
dole: malování nebo... malování?Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0348 s