Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníCesta pokojného bojovníka

10.04.2007   David Šeterle   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Českou premiéru měl na festivalu Pražské brány film Cesta pokojného bojovníka. Jedná se o zfilmovanou stejnojmennou knihu Dana Millmana, jenž ve své první knize autobiograficky popisuje své duchovní probuzení a následovnou proměnu.

Knihy Cesta pokojného bojovníka a Návrat pokojného bojovníka, jež volně navazuje na předchozí knihu a pokračuje v autorově příběhu, byly pro mě osobně jedny z prvních knih patřících k duchovní a esoterní tématice, jež jsem četl. Díky tomu, že Millman popisuje své zkušenosti a svůj život, patří tyto knihy ke čtivým a snadno pochopitelným. Nad to se zde ukazuje proměna mladíka, běžného amerického studenta, v člověka vědomě konajícího, reflektujícího svůj život a nacházejícího hlubší smysl v každé věci a v každém momentu. Se vší jednoduchostí tak autor na pozadí svého poutavého příběhu otevírá témata duchovního vývoje.

Mladý Dan Millman studující na univerzitě v Berkeley a zároveň člen gymnastického týmu prožívá svá studentská léta vcelku normálně: prospívá výborně, o přítelkyně nemá nouzi, na párty se snaží spíše vynikat a zaujmout a jeho hlavní cílem jsou gymnastické úspěchy. Přes to všechno nenachází klid, nevidí v životě smysl – nemůže usnout a zaslepeně se soustředí na iluzorní úspěchy v gymnastice. Zatím má plno nadějí a svoji jasnou představu, avšak o tom, jak dopadne většina takových mladíků svědčí naše současná společnost.

Millman se ale jednoho večera na benzínové stanici setkává s pozoruhodným starším mužem, kterého pro jeho všetečné odpovědi přezdívá Sokratem. Tím začíná jeho cesta: cesta duchovního prozření, změna hodnot a změna zvyků. Sokrates však zůstává nesmlouvavým, upřímným a otevřeným a každý krok, každá změna závisí na Danovi. Buď se rozhodne a změní se, anebo začne váhat, vzdorovat a podstupovat stále tvrdší a obtížnější zkoušku.

Film se v porovnání s knihou stává nezávislým a svébytným dílem. V porovnání s předlohou se samozřejmě stal velice stručným příběhem, na druhou stranu využívá efektů a audiovizuální formy, aby tentokrát k divákovi téma a základní poslání proniklo jiným způsobem. Millmanův příběh se přeci jen ze začátku neliší od konvenčního způsobu života, navíc svými ambicemi přináší do příběhu nádech akčního filmu. Ovšem jeho proměna vnáší do děje zvláštní světlo. Vědomí hlubšího smyslu každé chvíle, smysluplnosti každého okamžiku a hlubokého významu všeho, co se děje kolem. Právě teď a právě tady.

Filosofie pokojného bojovníka říká: zůstaň tam, kde jsi, žij svůj život, dělej co děláš, ale zaměř se na to, jak to děláš. Způsob, jakým prožíváš svůj životní příběh a situace, do nichž se neustále dostáváš, je důležitý v první řadě.

Efekty a akčnost filmu mají vesměs pozitivní vyznění. V tomto tkví základní rozdílnost od řadových akčních filmů. Když se Dan Millman ve filmu pohybuje na svých gymnastických náčiních, s náležitou dramatičností a obdivuhodností, a dosahuje svých úspěchů, cítí divák hlubší podtext: tento úspěch není cílem, nýbrž prostředkem a cestou, výsledkem koncetrace a schopnosti prožívat život v přítomném okamžiku. V důsledku toho filosofie pokojného bojovníka otevírá svět, v němž člověk má nejen možnost snít, ale také naplnit si svůj sen a uskutečnit i to, co se dosud považovalo za nadlidské, pohádkové, neskutečné.

Po dlouhé době jsem tak viděl film, jehož příběh byl celistvý. Filmy, na něž jsme zvyklý mají svůj duchovní podtext, nesou a předávají určitou myšlenku. Avšak který film dává myšlenkám, jež nesou, sílu, hloubku a kontext, a který film nám dneska může nabídnout, co skutečně potřebujeme, který osloví naši duši a na jemné podvědomné úrovni otevře dvířka k problémům, jež stojí na naší cestě vývoje, a zároveň nám do ruky dá nástroj, jímž se lze odpíchnout z bláta, v němž jsme uvízli: sleduj přítomný okamžik.

Cesta pokojného bojovníka (Peaceful Warrior).
Film Německo / USA 2006, 120 min.
Žánr: sportovní / drama.
Režie: Victor Salva.
Scénář: Kevin Bernhardt, Dan Millman.
Hrají: Scott Mechlowicz (Dan Millman), Nick Nolte (Socrates), Amy Smart (Joy) a další.

Zdroj fotografií: http://www.thepeacefulwarriormovie.com/
Další informace o knihách Dana Millmana zde.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0396 s