Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníJarní kůra aneb běž se napást III.

16.04.2007   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S jarní únavou se dá bojovat změnou životního stylu. Trochu si počíst v starých knihách a pokusit se pochopit cyklus roku. Naši prapředci ho dokázali respektovat a tak i při velké dřině jarním melancholiím tolik nepropadali.


V předchozích dílech jsme si vysvětlili důležitost pohybu a určité fyzické námahy(klikni) . Pokud jste zařadili do svého režimu alespoň půlhodinku týrání těla, možná jste už zaznamenali jednotlivá pozitiva. Ale chce to vydržet! I pitný režim přispěje k postupnému pročišťování organismu (klikni).
 
Dnes se podíváme, jak se v přírodě můžeme doslova napást. Zaměříme se na několik jarních bylinek, jež mají nejen lahodnou chuť a léčivé účinky, ale dají se skutečně plnohodnotně jíst. Tato strava má za cíl pomoci očistit organismus zanesený odpadními látkami. Samoregulace v těle sice funguje, ale mnohdy už nestačí a volá o pomoc. A právě jarní únava či všelijaké pupínky na obličeji jsou němým výkřikem.

1. Pryč s potravinovými jedy
V první etapě se zamyslíme, co se objevuje na našem jídelníčku nejčastěji. Pokud tam trůní uzeniny, konzervy, vlašák, smažená jídla, polévky z pytlíku, příliš složitě upravované tučné maso, paštiky, dortíky apod., bez milosti je vyškrtneme. Nic nám nedodají, krom zbytečných kalorií a mnohdy škodlivých až jedovatých přídavků. Naopak jejich výrazná chuť vytváří nerovnováhu a nepřekonatelnou chuť na něco odlišného. Už jste si zajisté všimli, že po snědení dortů dostanete nepřekonatelnou chuť na slané, pak kyselé a kruh jídla se zběsile točí i bez pocitu hladu.

2. Jezte pravidelně
Není správné zanedbat snídaní, odbýt oběd a večer na pokraji bezvědomí vyluxovat lednici. Raději se doslova donutíme na jídlo myslet. Ráno, v poledne i večer. Mezi těmito jídly sníme vždy kousek ovoce nebo zeleniny. Nikdy nesmíme pociťovat hlad, ale ani chutě, nesmí nás honit mlsná. Chce to trochu pevné vůle a kázně.

3. Jezte jednoduše
Vzpomeňte si na jídla našich babiček. Třeba bramborové placky nasucho pečené na kamnech, bramboráky, lepenice, hrachová a bramborová kaše, čočka, červená řepa, brambory na loupačku, kysané mléko....to pověstné knedlo, vepřo, zelo zase nebývalo tak často a převažovalo zelí na úkor masa. Objevte pro sebe kuskus, celozrnné těstoviny, rýži natural a často je doplňujte ovocem a zeleninou v kombinaci s bylinkami, mají prokazatelně příznivý vliv na lidské zdraví. Nebojte se ani domácích vajec či zatracovaného mléka.

4. Co najdeme v přírodě
Při jarních procházkách si můžeme přinést spoustu volně rostoucích bylinek a jimi obohatit svou krmi. Teď na jaře si uvaříme bylinkovou polévku z lístečků fialek, chudobky, popence, kopřiv, pažitky, česneku, kmínu, řebříčku, pampelišky, jitrocele, bedrníku, šťovíku. Mnoho cenných biologických látek získáte z čerstvých salátů z většiny uvedených bylin: Převládat může pampeliška a chudobka, doplníme třeba ředkvičkou, salátem nebo jarní cibulkou. Zakapeme zálivkou podle chuti. Obalené květy černého bezu, takzvané kosmatice, jsou nezvykle lahodné. Květy sedmikrásek, fialek a hluchavky přidáváme do omelet a palačinek. Zelené lístky (velké hrstě) přimícháme do tvarohu a kysané smetany. Chutná na tmavém chlebu jako pomazánka nebo ochutí brambory na loupačku. Sama příroda se stane tou nejlepší kuchařskou knihou, brzy se v ní naučíme číst.

5. Čištění krve
&Sťávy ze zelených bylin jako léčebné čistící prostředky znal již Hippokrates a Galén. Obsahují hořčiny, podporují vylučování žluči, stimulují činnost ledvin a dodávají vitamíny a enzymy. Způsob zlepšení zdravotního stavu požíváním čerstvě vylisovaných šťáv z natí a listů smetanky, kopřivy, potočnice, lichořeřišnice, bezinek, ostružin apod. znovu ožívá. Je prospěšný i v dnešní době, byť jako jednorázová a krátkodobá pomoc vyčerpanému organismu.


Zdroj fotografií: vlastní


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.09 s