Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníMédia a móda IV.

23.04.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jakmile se objevily první magazíny, začali lidé napodobovat to, co viděli na obrázku. Později, s příchodem fotografie, se snažily podobat i lidem, které na dané fotografii viděli. A tak vznikaly ikony, jež obdivujeme dodnes.

Asi první známou ikonou se stala již zmiňovaná Marylin Monroe. Tato herečka, která je napodobována dodnes, představuje dodnes vděčné téma novinářů. V médiích se objevovaly její vztahy se známými muži, jako např. spisovatel Arthur Miller nebo J. F. Kenedy, americký prezident. Její pestrý život a záhadná smrt se v médiích objevují dodnes.
Idol, kterého rovněž napodobují dodnes, je Elvis Presley. Tento zpěvák, neboli král rock´n´rollu, také neunikl bedlivému sledování médii. Jeho gesta a pohyby napodobovalo tisíce fanoušků. V televizi, v rádiu i v novinách, všude jste slyšeli a viděli Elvise. Někteří ho napodobují dodnes, snad i proto, že stále trvají spekulace, že král rock´n´rollu nikdy nezemřel. Jeho popularita dosáhla takových výšin, že je nejlépe vydělávajícím umělcem i po své smrti.

Hippie a dandy
Další vlnu zaznamenala éra tzv. hippies. Doba, jejímž symbolem se stala květina a vedl se nevázaný život. Podle Gilla Lipovetskeho, autora knihy Říše pomíjivosti, se jedná o období dandismu. Něco, co dezuniformuje módu. Dandy učinil z módy předmět hodný pozornosti a zvážení. A dnes historicky nevídaný fenomén módy mladých, neodandismu, přinesl další změny způsobil roztříštění zaběhnutého systému módy, inovaci a oproštění od nudy. S nástupem módy mladých začíná vnější vzhled podléhat silnému individualistickému tlaku, svého druhu dandismu přisuzujícímu nesmírný význam vzhledu, stavícímu na odiv radikální rozchod s průměrností a pohrávajícímu si s provokací, přeháněním a výstředností, aby vyvolal nelibost, překvapení či šok. V této době vznikla kontroverzní kapela Rolling Stones, která tuto definici naplňuje. Výstřední život členů této kapely plnil stránky novin a časopisů a k velké nelibosti některých rodičů napodobovalo členy kapely mnoho mladých lidí.

Ikona, kterou média nazývala husou
Pokud se bavíme o ikonách, nelze opomenout zpěvačku, která se sice stále drží na špici, nicméně nejplodnější období měla v letech osmdesátých a devadesátých. Madonna za svou kariéru vystřídala tolik módních stylů, co se oblékání týče, ale také její životní styl je velice pestrý. A dokázala toho vždy využít. Média pomohla tomu, že ji napodobují lidé po celém světě. Ne nadarmo se o ní říká, že je lepší obchodnice než zpěvačka. Připomeňme několik výstřelků z její kariéry. Když natočila klip k písni Like a Prayer, poprvé pobouřila církev. V klipu totiž tančí polonahá mezi hořícími kříži. Její turné Blond Ambition na konci osmdesátých let se v některých částech Itálie zrušilo kvůli obscénostem na pódiu. Podíváme-li se do oblasti duchovní, i zde se zpěvačka projevuje poněkud nestále. Vychovávali ji v katolické rodině, o pár let později se hlásí k buddhismu a praktikování jógy. Nyní tíhne k židovskému učení kabala. O všech těchto změnách média pravidelně informují a nemalá část Madonniných fanoušků se nechává ovlivnit. Když například vyzdvihovala pozitivní účinky jógy na její tělo a duševní rovnováhu, nechaly se ovlivnit nejenom její skalní příznivci, ale také většina známých osobností ze showbussinesu. Každý, kdo viděl Madonnino vypracované tělo v jogínské pozici otištěné v časopise, chtěl vypadat jako ona. Díky tomuto trendu se začala jóga cvičit po celém světě, později vznikly různé varianty např. powerjóga nebo hathajóga.
Co se oblékání týká, Madonna představuje asi jednu z nejvíce kopírovaných osobností ze světa showbussinesu. Její image se pečlivě připravuje a spolupracuje na ní spousta oborníků. Pak stačí jen nafotit nějaké fotky, vyrazit v novém vzhledu na předávání cen a druhý den chodí po světě spousta dalších Madonn. Ale ani ona neodolala a kdysi se objevila ve vzhledu a´la Marylin Monroe. Tenkrát o ní ovšem média napsala, že „husa napodobuje labuť“. Nicméně dodnes patří mezi lidi, kteří vědí, jaká je síla médií a co se z ní dá získat.

Negativní vliv
Mezi ikony se většinou řadí populární osobnosti. Mladí lidé se snaží přiblížit svému idolu co nejvíce, někdy zacházejí až příliš daleko. Ztotožňují se se svým idolem natolik, že ztrácejí vlastní identitu. Nejhorší to bývá v případech, kdy daný idol není ideálním vzorem. Takové případy mohou končit i smrtí. Curt Cobain, zpěvák skupiny Nirvana se v roce 1994 střelil pistolí do hlavy. Tato zpráva se okamžitě rozlétla světem. Přesně o deset let později byla Čechách v menším městě nalezena mrtvá dívka. Pitva potvrdila, že se jednalo o sebevraždu. Měla snad dívka problémy ve škole? S rodiči? Byla nešťastně zamilovaná? Svým způsobem ano. Obdivovala Curta Cobaina.

V poslední části seriálu se podíváme, co dnešní trh nabízí…


Zdroj: Lipovetsky Gilles: Říše pomíjivosti, 1. vydání, Prostor, Praha, 2002, ISBN: 80-7260-063-XZpěvačka Madonna na Grammy v roce 1999. Zdá se, že Gejši se nerodí jen v asijských státech…
Zdroj: www.madonna.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0412 s