Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníFollet opět nezklamal!

22.04.2007   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už když jsem přečetla Folletovy devítisetstránkové Pilíře jedním dechem, věděla jsem, že tvorba tohoto autora mi prostě sedí. Historická sága plná napětí, zvratů i reálných podkladů, která udrží čtenářovu pozornost. S chutí jsem se pustila do jiné Folletovy knihy "Kolo štěstěny". A opět mě nezklamala. (Snad jen těmi pouhými 400 stranami.)

Follet píše skutečně živým jazykem. Dávkuje vám napětí jako drogu, takže když dočtete jednu kapitolu, nedokážete knihu zavřít, ale musíte ještě nahlédnout do další kapitoly - a pak samozřejmě chcete zjistit, co se stane dál a říkáte si, že ještě jednu kapitolu přečtete. Zkrátka, Follet, to není čtení před spaním, nešli byste totiž spát vůbec, ale četli byste do rána.

Román "Kolo štěstěny" se odehrává v Anglii v 19. století. Příběh začíná "za plotem" exkluzívní chlapecké školy, kde se setká několik znesvářených chlapců. Potyčka u rybníka skončí však utonutím jednoho z nich. Follet pak doširoka větví životy všech těchto chlapců, jež se stávají muži, a mezitím kousek po kousku poodhaluje skryté zákulisí tehdejší nehody. Povahy jednotlivých postav přitom popisuje tak věrně, jako by tyto osoby skutečně znal. Veškeré zápletky i dějové kličky působí přirozeně, vyplývají jedna z druhé jako logický následek.

Follet mě zaujal také trefnými popisy situací a prostředí. Nenásilně vplul do bankéřského prostředí (podobně jako v Pilířích do stavby katedrál), vkusně vylíčil společenskou přetvářku. Lady Morteová vstoupila a pronesla odměřeně: "Jaké milé překvapení, že váš mohu přivítat v tuto denní dobu!" To byla na Augustinu adresu výčitka, že přišla před oběděm. Folletovi se opět podařilo zachytit pravdivost i fantazii, vše s krutou realitou, ale i humorem. Jednou, když už měli v sobě půl lahve portského, prohlásil se Stephen (homosexuál) za jedinou manželku z rodiny Pilasterových, která není dračice.

Na Folletovi zkrátka nevidím jedinou chybu. Zklamaní by mohli být jedině ti, kteří si libují ve zdlouhavých popisech a rozjímání. To jediné u Folleta nečekejte, je rychlý jako dnešní doba a nikdy nezastavuje, jen občas přibrzdí. Dokonce i jeho obětíschopné srdceryvné lásky, které samozřejmě nechybí, se potýkají více s normálními životními trably než mystickou magií romantiky.


Knihu vydalo v r. 1996 nakladatelství Ikar.
Zdroj fotografie. librarything.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0356 s