Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 24.2.2024, svátek má Matěj 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníČerná už neletí

23.04.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co si necháme šít nejčastěji, kudy se budou ubírat krůčky módy a na mnoho dalšího jsem se zeptala Marty Krulíkové, majitelky zakázkového krejčovství v centru Prahy.


Nacházíme se na přelomu módní sezóny jaro / léto. Jaké zakázky typické pro toto období k vám lidé nosí?

Nyní hlavně upravujeme sukně, ale pozadu nezůstávají celoročně uznávané kalhoty či kalhotové kostýmky. S příchodem slunných dní se také roztrhl pytel s úpravami letních šatů, část zákaznic si přeje pozměnit venkovní garderobu, část zase šaty do práce. Přechod z jarního na letní období přináší nějakou záhadou změny v pracovním životě. Mnoho z našich zákaznic nyní přechází na nové pracoviště, nebo byly povýšeny – kostýmky jsou teď proto častou zakázkou.

Jaký je poměr mezi ženami a muži, co se klientely týče?

Téměř 50:50. Mužů je samozřejmě o něco méně, ale celkem vzato, je to velmi vyrovnaný stav. Muži si ale málokdy nechávají něco přímo ušít, chtějí jen drobné úpravy většinou značkových a drahých obleků, nebo košil. Většinou jde o zkrácení rukávů, nohavic, vsazení nového zipu a podobně. Větší skupina mužů jsou manageři, náklady na jejich ošacení jsou do desetitisíců, takže se jim jistě úpravy vyplatí. Druhou skupinkou jsou staří pánové, zvyklí šetřit. Těm dost často raději doporučím koupi nového saka, než jeho nákladnou a kompletní opravu. Nemusí si přeci kupovat nic značkového, second-handů či levnějších obchodů je v okolí dost. Problém je spíš v tom, že někteří starší lidé se neradi vzdávají oblíbených věcí.

Co šijete, ať už pro muže, či ženy, nejčastěji?

Saka, kalhoty (i když ty spíš upravujeme), kalhotové kostýmy. Mladší ženy si nechávají šít pro slavnostní příležitosti, hlavně decentní oděvy v tmavších barvách, zatímco, možná paradoxně, starší dámy volí pastelovější barvy a volnější střihy, zřejmě pro lázeňské pobyty. Z materiálů jsou oblíbené uměliny – polyester a elastan. Nemačkají se a vypadají pěkně. Samozřejmě nesmím zapomenout na užitné zakázky – celý rok šijeme i potahy a záclony.

Zkuste si vybavit, co nejzajímavějšího jste kdy pro zákazníka tvořila?

Krtečky. Byl to roztomilý kostým pro několik dětiček na maškarní. Krtečci se povedli o to více, že robátka byla černoušky, takže s udělanými čumáčky byl výsledek dokonalý. Jinak šijeme i na pejsky, někdy je musíme měřit, stejně jako lidi.

A na závěr mi ještě prozraďte svou hypotézu o trendech na tuto sezónu.

Kalhoty budou stále v kurzu, zúžené, rovnější, zvonové již nejsou v módě. Halenky se přestávají pomalu nosit kratinké a přichází do módy delší střihy, dokonce se vrací i nabírané rukávky, na které ještě nedávno veřejnost zcela zanevřela. Z barev už neletí černá, nosit se budou i nadále pastelové barvy a to pro všechny věkové kategorie. Od zelenkavé přes růžovou. Odvážnějšími modely se nic nezkazí.

Děkuji za rozhovor.
(zájemkyně a zájemci najdou krejčovství MAR-MÓD v průchodu z Opatovické do Lazarské ulice na Praze 1)

Zdroj fotografie: www.aa.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0726 s