Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníSpider-man záporákem

07.05.2007   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Již potřetí se na filmová plátna ve své pavučině zhoupla populární komiksová postava muže s pavoučími schopnostmi. Ochránce utlačovaných, mladý fotograf Peter Parker alias Spider-man, bude ještě silnější a rychlejší... ale za cenu opuštění role kladného hrdiny lidu.

Lidé ho milují. Je vtipný, charismatický a vždy pomůže tam, kde je potřeba. Ve svém modro-červeném kostýmu neváhá nasadit vlastní kůži za životy jiných. Je vzorem malých dětí a... pořádně mu to začíná stoupat do hlavy.

Mary Jane Watson, přítelkyně Petera Parkera si konečně splní svůj životní sen – dostane roli v muzikálu. Bohužel jen na jeden večer, po kterém kvůli nepříznivým kritikám přichází tvrdý vyhazov. Do té doby krásný vztah s „hrdinou“ začíná nabírat samolibých obrátek a M.J. pomalu pomýšlí na rozchod, zatímco Peter na svatbu.

Jak to již ve filmech chodí, dopadne čirou náhodou nedaleko v pavučině se houpajícího Petera a M.J. záludný meteorit s podivnou černou hmotou. Ta se briskně přisaje na blatník Peterova mopedu a cestuje s ním domů, kde se zabydlí na místě jeho spider-manovského oblečku. Z komiksu tuto hmotu známe jako budoucí symbiotický oblek, stejného účelu dostojí i ve filmu. Na scéně se prvně objevuje černý Spider-man.

Hrdina proti této nenadále změně v prvotním překvapení nic nenamítá. Jak by také mohl, když ho oblek činí rychlejším a mocnějším. Nic však není zadarmo. Oblek se pomalu pase na Peterově nitru a činí z něj bezohledného a arogantního frajírka, kterého pomoc lidem začíná pomalu obtěžovat. Dokonce se zdá, že svou lásku, M.J., vymění za svou krásnou spolužačku Gwen, kterou coby Spider-man zachránil z řítícího se domu a která jej beztak potají miluje. V některých scénách zlého nitra můžeme zahlédnout i decentní podobu Petera a Adolfa Hitlera.

Komiksové filmy si zakládají, podobně jako papírové verze, na neotřelých hrdinech. Z plejády Spider-manových protivníků se ve třetím pokračování potkáme opět s Harry Osbornem, který bude kolísat mezi přátelstvím a nenávistí, z nových záporáků se dočkáme Sandmana a Venoma. Sandman, písečný muž, je poměrně běžným kriminálním živlem, snažícím se sehnat drahé léky pro nemocnou dcerku. Při své smůle se připlete při útěku k nepovedenému fyzikálnímu experimentu, který ho rozloží na molekuly a smíchá s haldou písku. Přesto dokáže Flint Marko, nyní již jako Sandman, ožít. Výsledkem je halda písku, která se dokáže zformovat do původní podoby muže, může být písečnou bouří, stejně jako poklidným pískovištěm. Druhým zlounem je Eddie Brock, mladík v podstatě podobný Peterovi, který jej podvodem vystrčí z místa v redakci novin. Peter mu podvod vrátí i s úroky. Když se však Spider-man zbaví svého symbiotického obleku, není poblíž nikdo jiný než záštiplný Brock. Hmota hledá nového hostitele a nese se sebou poznatky od toho původního. Z Eddieho se stává Venom, Spider-manův lstivý protivník stejných schopností.

Třetí Spider-man ztratil něco z grád svých předchozích dílů, ale naopak získal na efektech. Některé scény vyznívají kýčovitou násilností, zasmějeme se jen párkrát (ve filmu dokonce narazíme na Monty Pythonovskou scénu!) a žasnout budeme jen nad výkony trikařů. Oskara za efekty si tvůrci odnesli již s druhým dílem, třetí by se mohl přidat, hlavně díky postavám záporných hrdinů – Sandman a jeho písečné tělo lze považovat za trikařskou špičku, podobně jako nestvůrného Venoma. Zatímco pro Sandmana se napracovali tvůrci efektů, Venom si musel část odedřít sám: před každým natáčením trvalo oblečení kostýmu vážícího okolo 60kg hodinu. Další čtyři hodiny pak pobyl herec v maskérně, kde krom jiného získal speciální zuby. Topher Grace, představitel Venoma, to pak sám komentuje slovy: „Celého mě polévali černým slizem, připevňovali mi na obličej háky, za které pak tahali lidé s dlouhými tyčemi, jedni nahoru, druzí dolu... no, když uvidíte, jak Venom trpí v bolestech, tak ani moc nehraju...“.
A na závěr perlička: v závěrečné bojové scéně na staveništi mrakodrapu bylo k pouhému osvětlení spotřebováno tolik energie, že by stejnou dobu v pohodě vystačila pro 200 domácností.

Spider-man 3
Režie: Sam Raimi
Hrají: Tobey Maguire (Spider-man), Kirsten Dunst (M.J.), James Franco (Harry Osborn), Thomas harden Church (Sandman), Topher Grace (Venom), Bryce Dallas Howard (Gwen Stacy)

Distribuuje FALCON (obrázky převzaty z www.falcon.cz)

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 26.8.2009 - 16:51

o=
p
o
o
úpů
úp

púökiihjgzudtruijřf

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 2.1229 s