Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


Měření



Orfeo bloudí podsvětím

21.05.2007   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bolestí zničený Orfeo nedokáže splnit zdánlivě jednoduchou podmínku a zachránit milovanou dívku z temnot nekonečné noci. Věčné antické téma podle Ovidiových Proměn, mnohokrát ztvárněné.


Dramaturgie ND sáhla po kultovním opusu Orfeo Claudia Monteverdiho (1567-1643) při příležitosti 400. výročí uvedení ve vévodském paláci Ducale Vincenza Gonzagy v Mantově v roce 1607. Monteverdi patří k průkopníkům operního žánru na úsvitu baroka a jeho scénická prvotina Orfeo je nejranější celá dochovaná opera a zároveň třetí opera v dějinách.

Pro diváka bude Favola in musica s prologem a pěti jednáními (libreto napsal Alessandro Striggio jun. podle Euridice od Ottavia Rinucciniho) zajímavým zážitkem, jelikož se setká s výraznou a invenční interpretací staré hudby spojenou s imaginací a vizuálními obrazy, připomínajícími procítěný rituál. Pod tímto komplexně ztvárněným dílem, sice s nadčasovým vyzněním, ale ponechaném (minimalistická scéna - Pavel Svoboda i černo-bílé kostýmy -Lenka Polášková) v historické podobě, je podepsán nový šéf opery ND Jiří Heřman. Povolal ke spolupráci italského dirigenta Roberta Giniho, který dokázal za poetických zvuků už ne příliš běžných historických hudebních nástrojů vzbudit emoce, touhu i smutek nejen v divácích, ale i interpretech. Na jevišti se setkali zahraniční pěvci ( Vincenzo Di Donato - Orfeo, Salvo Vitale - Caronte a Dali Mor- Plutone) s nastupující generací české opery (Markéta Cukrová- Euridice a Petra Noskaiová- Nymfa).

Je pravda, že Orfeo je spíše komorní, jemně zpívaná opera a velký prostor Stavovského divadla ji trochu škodil, ubíral na síle. Lépe by se hodila tam, kde před čtyřmi sty roky poprvé zazněla – do paláce, zámku. Přesto divák neodejde zklamán – dostane fascinující, možná nečekaný dárek a radost ze staré hudby.

Claudio Monteverdi: Orfeo. Stavovské divadlo, Praha. Premiéra 3. 5. Dvě poslední repřízy se uskuteční 2. a 10. června 2007 od 19 hodin.

Foto: Národní divadlo





Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Michaela Wilhelmová - 21.5.2007 - 15:52

zni to slibne, uz jsem si take koupila listky a tesim se, recenze me navnadila :-)

Od: Jindřiška - 21.5.2007 - 20:29

Doufám, Míšo, že se Ti bude líbit. Je to taková zvláštní jemná, jakoby vzdušná hudba. pak dej vědět. Hezký zážitek ti přeji. J.

Od: Michaela Wilhelmová - 4.6.2007 - 20:32

Jindřiško, děkuji za doporučení, opravdu stál zážitek za to, netradiční středověké nástroje a téměř žádná akční pompéznost, na kterou jsme zvyklí v dnešní době, mi učarovala... fascinující atmosféra, měla jsem lístek na galerii a sbor zpíval v jednu chvíli přímo vedle mě, tím mi zážitek ještě vylepšili :-)

Od: Jindřiška - 4.6.2007 - 21:55

Ahoj Míšo, jsem ráda, žes byla spokojená. je to trochu jiný druh opery než jsme zvyklí, ale právě ta komornost a jemnost mě zaujala, bohužel zase ta opera má asi jen 5 repríz. právě tohle se vyčítalo Dvořákovi a jede se pod novým vedením stejným stylem. ted je otázka, který ředitel za to nese odpovědnost. teoreticky se to může hodit hned na tři osoby. tak nevím... ale Orfeo se povedl - díky Monteverdimu a Ginimu

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0292 s