Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníVýchova sexu, nebo sexem? 1.

22.05.2007   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V současnosti na nás číhá nahá žena na každém rohu. Z obálek časopisů vyskakují žhavé titulky typu:“ Jak ho uspokojit“, nebo „Jak ho svést“, což ale neznamená, že ti, kdo je čtou, jim rozumějí, tím především myslím lelkující žáky a studenty na zastávkách.

Každopádně sexuální otevřenost a nevázanost dnešní doby plně kontrastuje se situací před rokem 1989. Akty a erotické scény ve filmech byly stejně nemyslitelné, jako informační otevřenost v intimní oblasti vůči dospívajícím. A tak nám tu vyrůstaly takřka nepoučené generace. V důsledku pak docházelo k neplánovaným těhotenstvím osmnáctiletých maturantek a tudíž i svatbám velmi mladých párů. Falešná morálka socialistického zřízení jednoduše napáchala na naší společnosti četné škody. A nejvíce se zanedbala sexuální výchova. Přestože odborníci tvrdí, že s ní mají rodiče začít už u dítka věku předškolního, v tehdejší praxi stydlivé maminky poučovaly své dcery někdy až v patnácti letech o menstruaci, navíc obvykle s křížkem po funuse. Ačkoliv již předtím  v šesté, či sedmé třídě přišlo v přírodopise na přetřes i lidské tělo, a tím pádem tolik oblíbené rozmnožování, které si stejně během prázdnin (učebnice do následujícího ročníku jsme získávali již před prázdninami) každý individuálně nastudoval, aniž by to ale zcela pochopil.

Maně vzpomínám na svou třídní soudružku učitelku Krejčovou, jež v rámci hodin věd přírodovědných poskakovala po třídě od lavice k lavici s cedulkami na nichž se skvěly nápisy - penis, varlata, vaječníky aj., a vyděšení spolužáci pátrali v paměti „definice“ pohlavního ústrojí. Tato „výchova“ proběhla naprosto planě a neúčelně. A její ubohost dokreslila návštěva jisté soudružky důchodového věku, která nám děvčátkům třináctiletým rozvrhla na tabuli trvání lidského života s tím, že brzo zemřeme a při každé větě zdůrazňovala, že nesmíme chlapcům hlavně provádět orální sex, ani kdyby nás prosili na kolenou. Jelikož ani doma se člověk nic nedozvěděl, nechtěl-li proto našinec zůstat naprosto nedotčený informacemi o intimním životě, musel si je vyhledat sám.

Pomohla náhoda

Jednou jsme přerovnávali doma obrovskou knihovnu, v jejichž útrobách se nacházel bestseller Děvčátko na slovíčko. Ovšem tehdy asi nepřipadalo mým rodičům vhodné, abych se s jeho obsahem seznámila, a proto publikace putovala zpět do útrob knihovny. Naštěstí jsem si uložila do paměti její skrýš. A tak jsem ji jednou mohla přinést do školy hrdě před odpoledním vyučováním, abych z ní předčítala stejně zvědavým a dychtivým spolužačkám. Tenkrát nám připadala vyloženě odvazová, a nad jejími řádky jsme doslova omdlévaly úžasem. Když se mi dostala po letech do rukou, musela jsem se upřímně smát. Pochopitelně některé detaily pak později dovysvětlily zkušenější kamarádky. Přesto jsme bojovaly se značnými znalostními mezerami.

Částečná instruktáž k Děvčátku na slovíčko se pak odehrála při narozeninách k nám propadlé, a tudíž starší spolužačky, která nám na oslavu svých patnáctin pustila na videu film s výmluvným názvem Tři &Svédky. Při sledování tohoto skvostu světové kinematografie se konečně teoretické poznatky spojily s praktickými ukázkami. Ostatně už Komenský razil heslo: „&Skola hrou“.

Revoluce politická, revoluce v sexu

Domnívám se, že tzv. sametová revoluce měla zásadní vliv na naši sexualitu. Tedy ani tak ne revoluce samotná, jako následné uvolnění poměrů, které přilákaly do Čech i redakci časopisu Bravo, jehož rubrika Láska, sex a něžnosti se stala na pár let naší důvěrnou přítelkyní. Nejenže přinesla kompletní přehled o antikoncepci, ale zbourala v nás některá tabu a informovala o věcech, o kterých jsme měly jako budoucí ženy a matky vědět, ale dospělí se styděli o nich hovořit.

Zmíněné uvolnění potom skutečně otevřelo hranice celému erotickému průmyslu. Samozřejmě to mělo a má své stinné stránky, ale já vnímám především ty pozitivní. Když dnešní dospívající dívky chtějí, mohou si najít v literatuře nebo časopisech dostatek informací, a nemusí tápat, jako tápaly mé vrstevnice.

Výsledky ankety na téma:
Kdo vás jako první teoreticky vyškolil v oblasti sexu?
Zde: (klikni)

Zdroj obrázku:

theaustralian.news.com.auKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0659 s