Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníZpověď pedofila

30.05.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. Lo.Li.Ta.


Poté, co skandální Lolita po dlouhých nakladatelských bolestech spatřila světlo světa, vzbudila pokrytecký zájem. Samozřejmě nikdo nechtěl být načapán, jak si kupuje a poté hltá slova hanbaté, ale co hanbaté, zvrhlé knihy. Každý ale chtěl vědět podrobnosti pikantního románku. Skupina těchto knihomolů musela zažít zklamání. Nejen že se nedočkala barvitého líčení pedofilního řádění, ale neokusila ani zakázanou chuť tajemných alegorií a symbolických metafor. Prostě nic, co by zakrývalo nebo odhalovalo. Mnoho jich ani nedočetlo do konce, proč taky, že? Kniha však znamenala určitý zlom v anglicky psané tvorbě Vladimíra Nabokova.

V. Nabokov se narodil roku 1899 v Petrohradě. Jeho otec se angažoval v únorové revoluci i v Prozatímní vládě a po nástupu bolševiků k moci opustila rodina Rusko. Mladý Nabokov žil v Berlíně, sem spadají i rané počátky jeho tvorby (např. Mášeňka, Lužinova obrana). Původně publikoval pod pseudonymem a psal rusky. Před Hitlerem prchl do Paříže, později do USA. Literárně se až zde přiznal ke svému jménu a píše anglicky ( např. Skutečný život Sebastiana Knighta, Ve znamení levobočka, Pnin). V šedesátých letech se vrátil do Evropy a dožil ve &Svýcarsku ( Bledý oheň, Průzračné věci...), kde v roce 1977 zemřel.

V Lolitě nechává vyprávět vzdělance Humberta, toho opovženíhodného pedofila, o jeho naplněné lásce k nymfičce Dolores Hazeové. Bez obscénního výraziva proplouváme morálním úskalím, duševním utrpením, zběsilou touhou, zastíráním a skrýváním přecházejícím do erupcí nezvladatelných představ inspirovaných nestoudným chtíčem. Humberta můžeme označit za slizce nenápadného manipulanta s lidským životem, kterému osud dlouhou dobu nahrával, aby ho posléze nechal škvařit v sebezničujícím zápase se svým svědomím. Právě proto je potřeba knihu přečíst do konce, aby čtenář pochopil (nikoli omluvil) pohnutky opravdové, byť nepřípustné lásky stárnoucího „úchyla“ k dívce na prahu dospívání, která ho sice vůbec nemiluje, ale jeho počínání musí trpět a snášet.

Nabokov román obdařil typickým, bohatě rozvitým jazykem, jenž později text činí poněkud rozvleklým, rozpadlým do rozvláčnosti, zejména v dlouhých pasážích, kdy H. H. nejprve bloudí po Státech s unesenou dívkou, pak ji hledá a zároveň prchá před svou minulostí a svědomím. Autentická zpověď o sexuální posedlosti, která H. H. přivedla až do vězení, si udržela literární i morální nadčasovost a má co říci i dnešním čtenářům.

Vladimír Nabokov: Lolita. Vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2007
Zdroj fotografie: konzerva.com, paseka.cz Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Eva Kadlecová - 2.6.2007 - 0:26

Kdybych si přečetla váš článek a Nabokova neznala, asi bych si knihu nekoupila. Ale protože Nabokov je moje literární láska, musím reagovat na poslední odstavec vaší hmmm...recenze. Jestli jste knihu opravdu četla a vzápětí ji ohodnotila jako: text činí poněkud rozvleklým, rozpadlým do rozvláčnosti...pak jste nepochybně čtenářkou jinýho druhu literatury, a nezlobte se, neměla byste se pouštět do takovýho sousta jako je Nabokov.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0244 s