Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníDémoni Tibetu

04.06.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hlad po exotice a neznámu, ať už je definován touhou poznat daleké kraje, vrátit se strojem času do dávno uplynulých dob, či vstoupit do mysteriózních hlubin východních náboženství, prospívá právě literatuře, jež má takové ambice ukojit.


Nově vydaná kniha Starověký Tibet se snaží zaplnit hluboké mezery v poznání tisícileté civilizace ukryté v nepřístupných horách, koexistující v plném souladu s mocnými silami přírody a vstřebávající kulturní vlivy okolních říší. Je dílem autora Tarthang Tulku, jenž vyšel právě z těchto kořenů, ale uvědomil si, že inspirativním dějinám jeho země se věnuje pouze nepatrný zlomek pozornosti. A právě tibetští dharmarádžové mají velikou zásluhu na kulturním vzestupu civilizace na tzv. střeše světa, ale i na zachování buddhistické osvobozující tradice, jež přinášela tibetskému lidu požehnání.

Autor se do historie Tibetu obul s vervou a proto se čtenář seznámí i s popisem geologického utváření náhorní plošiny až po dnešní charakter terénu i přírodního prostředí, což přesahuje záměr publikace. Ale nejvíce mu leží na srdci vývoj člověka jako druhu až po krystalizaci osídlení vedené tibetskými králi a objevení se Dharmy. Třetí oddíl se plně věnuje rozšiřování území říše, mísení s okolní kulturou a přerodem do pokročilé civilizace, jejímž náboženstvím se stává buddhismus. V šedesátých letech 9. století Ujguři svými nájezdy přerušili úspěšný vývoj starověkého Tibetu.

Přínosné jsou nejen mapky, rejstříky a rodokmeny, ale hlavně srovnávací tabulka, jež chronologicky porovnává události vojenské, politické a kulturní zároveň v Tibetu, Asii, na Dálném Východě a Západě, což umožňuje lepší představu o časovém ukotvení jednotlivých událostí. Neméně důležité a prospěšné se jeví odborné dodatky, které sestavil přední sinolog a tibetolog, kulturní antropolog profesor Josef Kolmaš (čerstvý nositel Ceny nakladatelství Vyšehrad, kterou převzal na veletrhu Svět knihy 2007 za překlady a dlouholetou spolupráci). Tibetský letopočet, posloupnost tibetských dharmarádžů ( „ král buddhistické nauky“), slovníček vybraných jmen a termínů činí z knihy praktickou příručku a kompletní dílo, jež čtenáře seznámí se základy nejnovějšího bádání a stane se vodítkem pro další studium.

|Tarthang Tulku, Starověký Tibet, vydalo nakladatelství VY&SEHRAD v roce 2006.

Zdroj fotografie: ivysehrad.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 4.6.2007 - 14:14

Teď jste mě navnadila. Z celé statě vyjímám tu o koexistenci s přírodními silami a jinými kulturami. To je vlastnost tamnějšího žití téměř hmatatelná a nejvíc záviděníhodná.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0246 s