Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVyprávět jako bůh

03.06.2007   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladateství Paseka nedávno vydalo sbírku povídek význačných jižanských autorů a v knize pod názvem Vypravěči amerického jihu tak příběhy vybranými Marcelem Arbeitem a Jakubem Guziurem vystihuje nejen tuto specifickou oblast, ale celou krásu prachobyčejného lidství.

Síla vyprávění. Každý jí někdy podléhá, ať už v pohádkách, hip hopových textech, filmech, nebo v opravdovém světě. Nechat se okouzlit nevšedním příběhem, zapomenout skutečné a zmizet mezi řádky, v tom je kus svobody. I svoboda má svou cenu. V tomhle případě se jmenuje Vypravěči amerického jihu a rozprostírá se na 300 stranách.

Jih Spojených států se odedávna považuje za vysoce specifické místo, formované veletokem Mississippi či otrokářstvím. Americký jih začal  ostatní svět velmi ojediněle vnímat. Jak ostatně zmiňuje Arbeit v úvodu k této sbírce, literatura jihu se často spíše sociologicky rozebírá, než aby se vnímala  jako součást kultury.

Uměním krásně vyprávět nedisponuje každý, tak jako se někdy obtížně spatřuje v dešti požehnání, umět si vychutnat každou kapku, která padá z nebe. Prohlédnout si ji v letu, sledovat její dráhu, rozložit okamžik na deset tisíc fragmentů a podat to s lehkostí hodnou bohů. Pozoruhodná moc vyprávění, či spíše vypravěče, se stala tématem první povídky sbírky. Fred Chappel v ní dal vzniknout strýčku Zenovi, muži, který je snad vyprávěním samotným. Jeho příběhy balancují na hranici uvěřitelnosti a často se může zdát, že skutečností předčí realitu samotnou, když polknou své aktéry do světa "za zrcadlem". Chappel zde brilantně rozehrává hru se čtenářovou imaginací a dokonale nás strhne.

K dalším autorům, do jejichž díla můžeme prostřednictvím této publikace nahlédnout, patří například Katherine Anne Porterová, Peter Taylor či Richard Ford. Povídku každého autora doplňuje ve sbírce ještě stručná charakteristika jeho tvorby.

Knihu Vypravěči amerického jihu, sbírky povídek uspořádané Marcelem Arbeitem a Jakubem Guziurem, vydalo v roce 2007 nakladatelství Paseka.

Zdroj fotografie: www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0376 s