Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDebakl a nesnáze

09.06.2007   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Titulek vyšel z pera Waldena Bella, respektive z názvu jeho dvou knih. On sám, filipínský profesor sociologie, svými vizemi a odbornými statěmi předpověděl mnohé, co nás, bohužel, obklopuje. A divme se, přispělo k pádu režimu diktátora Markose v jeho domovině. I o tom hovoří kniha "Nejistý plamen" autorů Václava Cílka a Martina Kašíka.

V centru jejich zájmu je ropa. Jeden geolog a druhý fyzik předkládají knihu, která může sloužit jako vítané skriptum studentům geologie, ekonomická či sociologická studie pro jiné a pro mě osobně text, jenž ohromně rozšiřuje obzory a čte se systémem "dokud ti nepadne hlava". Je až neuvěřitelné, kolik odkazů na zahraniční www stránky, co grafů, citací z odborných studií, upozornění na články časopisů a projevy všech možných potentátů se autorům smysluplně vešlo do jedné knihy.

Když si uvědomím, že o problematice „ropného zlomu“ jsme mohli souvisle číst většinou jen v anglosaské literatuře, přicházejí autoři Cílek a Kašík jako Cyril a Metoděj, věrozvěsti mezi pohany.
Po přečtení knihy a zahrnutí vlastních úvah o situaci vyvstávají některé známé citáty státníků opravdu tragikomicky a lobbistickou pachuť cítíme obvzlášť zřetelně. Když jsme u citátů, kniha se jimi hemží. Zvednou-li vám koutky úst k pousmání či sarkastické poznámce, jedeme ve stejné lodi.

Ropa je hlubokou a zneklidňující metaforou současné civilizace. Není to jen nudný kapalný uhlovodík. Tak, jako není nudný použitý jazyk autorů.

V roce 2001 G.W.Bush, americký president, řekl: „To, co by lidé měli slyšet jasně a nahlas, je, že nám v Americe dochází ropa.“ Věřím tomu. Ale v Evropě by ho nazvali nacionalistou a doufám, že ze stejného úhlu se nedívám sám.

Kenneth Boulding, president Americké ekonomické asociace, na jiném místě v knize svým citátem otevírá jinou kapitolu: „Každý, kdo věří, že v konečném světě může pokračovat neohraničený růst, je buď blázen nebo ekonom.“

Autorům se podařila věc velice potřebná a současná. A čtivá, dodávám z pohledu ropného laika.


Vydalo nakladatelství Dokořán roku 2007

Zdroj fotografie: dokoran.cz Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0368 s