Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPřetrhaný vývoj

18.06.2007   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Třetinu české &Sumavy zabralo pohraniční pásmo. Druhou všelijaké vojenské újezdy. Pouze na jednu mohla vstoupit noha normálního smrtelníka. Architektonické památky na území vojáků se stávaly terčem při cvičných střelbách tankistů. Devastace dosáhla takové úrovně, že strhnutí budov bylo na pořadu ještě v roce 1990.

PhDr. Vladimír Horpeniak předkládá knihu Střední &Sumava a na 264 fotografiích a 70 stranách textu přináší svědectví o &Sumavě do padesátých let minulého století. Neuvěřitelně kvalitní fotografie, staré i 100 let.V edici Zmizelé Čechy dílo podstatné. Pro pamětníky určitě a pro milovníky kraje rovněž. Dívám se na známá místa a porovnávám. Není tu místo pro pýchu a zvednutý nos zadostiučiněním. A pak si vzpomenu na kontroly dokumentů pohraničníky ve vlaku z Klatov do Železné Rudy. A mé lačné pohledy z Pancíře k jezeru Laka a Lakabergu nad ním. A husí kůže neomylně nachází své místo a já si říkám, jak dobře činí. Nezapomenout! Když pro nic jiného, tak pro tohle takové knihy vycházet musí.

V hysterických padesátých letech minulého století mizely ze zemského povrchu celé vesnice a osady. Neodpustitelné. Zhůří, Bučina, Stodůlky. Pokračovat nemá cenu. Ty obce nikdo nepostaví.

V knize nacházíme názvy, jež dnes existují snad jen v mapách jako popis místa. Už při vyslovení cítíte německý akcent a pro tehdejší státní establishment tudíš nepřijatelný. Nebo vojáčkové, když trénovali postup v rojnici, potřebovali velkou čistou louku? Opřený o řidítka svého kola jsem odpočíval v místech, kde stávalo Zhůří (Haidl). Přijelo auto s německou espézetkou. Vystoupila stará paní a položila kytku ke kapli, která tam dnes zase stojí. Rozhlédla se. Plakala. Já nestál za nic.

A právě tady vidím nejvěší zásluhy fotografií a lidí, jimž stojí za to nám je obstarat a doprovodit textem. Dokumentaristé dokáží utřídit nejedny bujné představy o životě leckde a roztržitým připomenout zapomenuté. Zde tedy Střední &Sumava. Místa, pro někoho notoricky známá, ale pořád milá. K zamyšlení. K zastavení. Jako &Sumava sama.

PhDr. Vladimír Horpeniak: Střední &Sumava - r. 2007 vydalo nakladatelství Paseka
Zdroj fotografie obálky:
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0323 s