Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDohoní Achilles želvu?

21.06.2007   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Téma nekonečna fascinuje lidstvo již od nepaměti. Ovšem při pokládání otázek vztahujících se k tomuto tématu běžně smýšlející člověk často narazí hned v počátku. Vše přece musí někde končit. Ale musí něco následovat. Kniha o nekonečnu nabízí mnoho příkladů, díky kterým můžeme v našem smýšlení o nekonečnu zajít dál...

Odkud se vzala idea nekonečna? Jaký původ má ležatá osmička symbolizující nekonečno? Ačkoli se lze domnívat, že kniha pojednává o matematických definicích a fyzikálních jevech, nelze říci, že knize porozumí pouze lidé zabývající se těmito obory. Autor John D. Barrow podává informace přes názorné příklady, které pochopí i matematicky "nenadaní".

Pro dobrý základ této knihy nemůže chybět nástin toho, jak o nekonečnu uvažovali naši předkové. Autor nám ovšem naštěstí neposkytl chronologický souhrn myšlenek od antiky po současnost, ale jednotlivé příklady z historie vkládá do jednotlivých kapitol. Proto se můžeme dočíst, zda-li slavný atlet Achilles může dohonit želvu a jaké existuje matematické odůvodnění pro tuto odpověď.

S nekonečnem si vetšinou spojujeme něco velikého. Často si představujeme vesmír, galaxii, ale opomíjíme miniaturní části. Zkuste rozdrobit pečivo. Lze stanovit, kolik kusů získáte z jedné housky? Můžeme říci "nekonečně mnoho"?

Že kniha není jen o číslech, vypovídá např. kapitola "Vzory", kde se seznámíme s různými ornamenty a útvary, které mají s nekonečnem také hodně společného. Kolik může mít mnohoúhelník stran? Kterými tvary můžeme pokrýt plochu nekonečného rozsahu, aniž užijeme periodického opakování?

Pokud se vám do této doby zdá kniha i tak "matematická", kapitola třetí, s názvem "Vítejte v hotelu nekonečno", vás zavede do výpravného prostředí nekonečného počtu hostů a pokojů.

V dalších kapitolách se setkáme s analýzami toho, co trápí lidstvo od nepaměti. Je vesmír nekonečný? Existuje v něm i jiný život? Jak asi vypadá? Jak by teoreticky mohl vypadat stroj na nekonečno, pokud vycházíme z teorií a pokusů, které učinili naši předkové. Tyto otázky, byť mají samostatnou kapitolu, v podstatě provází celým svazkem.

Knihu o nekonečnu autor nejspíše koncipoval jako dílo, ve kterém chtěl nastínit hypotézy, vztahující se ke této problematice. Svazek sice obsahuje mnoho číselných údajů a úvah, ale použití historek, grafických příkladů a zajímavých nahodilých otázek činí tuto knihu zajímavou i pro ty, kteří se matematice a fyzice obloukem vyhýbají. Autor může donutit čtenáře hlouběji přemýšlet o tématu "nekonečno", aniž by se zapletl hned v počátku, kdy zvažuje: Vše je konečné. Ale když někde něco končí, tak za tím musí začínat něco jiného. A kde končí to jiné?...

Barrow, John D.: Kniha o nekonečnu, 272 stran - vydalo nakladatelství Paseka v roce 2007
Zdroj fotografie: nakladatelství Paseka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0369 s