Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníČím je drb pro pavlač, tím legenda pro národ

04.07.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Člověk bezmezně a nekriticky věří tomu, co slyšel nebo četl "černé na bílém", z čehož též bezmezně a nekriticky dnes těží bulvár. Ale i dějiny státu, spíše pohled na ně, může být modelován dle potřeb vládců. Pochopitelně se to netýká pouze dvacátého století, jak si naivně myslí soudobí bojovníci proti nedávné minulosti.


Pověst, jako epický útvar lidové slovesnosti, mívá pravdivé jádro. Pak se stává obětí svérázného převypravování, dokrášlování, dramatizování a postupně ztrácí na věrohodnosti. Pověsti, původně místně i časově lokalizovány, se postupně stávají nadnárodním majetkem a cestují hranicemi území i času. V nějaké fázi se jich chopí sběratel-spisovatel (Homér, Hájek, Svátek či Jirásek) a jím zaznamenaná forma začíná nový život. Některá klišé jsou tak pevně zakořeněna, že se stávají v myslích lidí skutečností (holubičí povaha starých Čechů, existence Libuše, malost českého národa apod.) nebo dokáží aktivně formovat názory, stávají se tradicemi, mýty ( RZH, RKD). Legendy mohou mít oslavný, kultovní charakter ( Hus, Žižka, Karel IV., TGM) nebo nepřátelský (Jidáš, Pilát, Koniáš, Boleslav I.) . Tato variabilita se dá obecně využít i zneužít.

Významný český literární historik a filozof Karel Krejčí se vydal po stopách pražských legend, které většinou přesahují hranice města. Snaží se vypátrat jejich původ, jež nemusí být pražské provenience, protože v jiném pojetí žily svůj život i jinde (doktor Faust, kouzelníci na královských dvorech, Golem). Sleduje, kdy a jak se staly součástí literatury a jak se postupně proměňovaly v mýtus, to znamená silný příběh, jenž byl vytvářen různými náhledy a sám spoluvytváří názory. Autor, inspirován A. Jiráskem, jemuž se podařilo pevně zakonzervovat pověsti, se ale nespokojuje s jejich převyprávěním, ale hlouběji sleduje celý cyklus jejich proměn v čase i místě s důslednou úporností vědce, kriticky interpretuje jejich aspekty s erudicí historika a popisuje se vzletem básníka.

Ze značné záplavy pověstí si Karel Krejčí vybírá ty klíčové, jež měly zásadní vliv na formování obecného povědomí, i třeba proto, že se jejich podstaty inspirativně zmocnili malíři, spisovatelé či skladatelé. Provede nás bájným Vyšehradem nad stříbropěnnou Vltavou, slavnou královskou Prahou. Nechá plakat na tragických místech Bílé hory nebo staroměstském popravišti, abychom se vzápětí povznesli do dob slavných. Pitoreskní a fantastická doba Rudolfa II. nepřestává znepokojovat ani dnes. I další období přináší pestré, tajemné, nesrozumitelné i jiskřivé události, zanechávající svůj nesmazatelný otisk.

Při četbě skoro napínavé knížky se rojí otázky, zda dnešní doba je schopna aktivně uchovat dědictví legend či je sama vytvářet. Drby se sice rojí jako houby po dešti, ale mají jepičí život a nic zásadního nepřinášejí. V tomto smyslu měli naši předkové život bohatší, barvitější, hlubší právě proto, že dokázali s legendami skutečně žít. Nám možná zbudou jen ty knihy, ale ráda bych se mýlila. Legendy si zaslouží nejen žít, ale i růst.

Knihu Praha legend a skutečností, autor Karel Krejčí, vydalo nakladatelství XYZ v roce 2007
Zdroj fotografie:
www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 4.7.2007 - 11:07

Domnívám se, že z drbu vznikne legenda právě až tím věkem.Proto nemám obavy, že z dnešních pavlačových řečí se ty legendy nestanou. Pravda, projdou určitě sítem, alespoň je vidět, co nestojí ani za zlámanou grešli. Vždyť i my až po padesáti letech jsme schopni přemýšlet znovu o některých událostech a glorifikovat cosi jako legendu (oprávněně?). Jinak, pan Krejčí je kabrňák.

Od: Jindřiška - 4.7.2007 - 11:16

Já mám spíš obavy, že ty skalní legendy už nebudou mít posluchače a budou se vytrácet. Drbů je dnes dost a dost, ale je na nich něco, co si zaslouží více než jepičí život? záplava blbostí ničí schopnost lidí se na něvco soustředit a vede je k povrchnosti.

Od: Jindřiška - 4.7.2007 - 11:17

jinak máte pravdu, napsal to skutečně krásně

Od: Jaromír Komorous - 4.7.2007 - 20:31

Říkám si, když je to jen drb, ať má, zaplaťbůh, jen ten jepičí život. A čas nechť ukáže. Co se týká povrchnosti a vnitřního nesoustředění se, souhlasím zcela. Jen bych ještě přidal zbytečnou dvojku, nervozitu a chvat, dvojku, která to vnímání situace značně ovlivní. S tímto úhlem pohledu se hodím tak na dvůr Rudolfa II. Já vím.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0305 s